INZERCE

Příslušníci ruské tajné služby FSB. Foto: Michail Chodorkovskij

Moskva verbuje agenty i v europarlamentu. Jeho poslanci odsoudili neustálé úsilí Ruska podkopávat evropskou demokracii

Europoslanci vyjádřili na konci tohoto týdne hluboké znepokojení nad zprávami o tom, že lotyšská poslankyně Evropského parlamentu Tatjana Ždanoková mohla vystupovat jako informátorka ruské tajné služby FSB. Poslanci jsou znepokojení nad zprávami o tom, že Rusko poskytuje narativy krajně pravicovým stranám a aktérům v Evropské unii s cílem oslabit podporu Ukrajině. Europoslanci jsou taktéž nepokojení nad údajnými vztahy mezi katalánskými separatisty a ruskou vládou.

Evropští poslanci varují před tím, že někteří zvolení politici a strany v Evropě vědomě slouží zájmům Moskvy a podkopávají tak jednotu a demokracii Evropské unie.

V usnesení přijatém ve čtvrtek 433 hlasy (56 bylo proti a 18 se zdrželo hlasování) Parlament vyjádřil naprosté rozhořčení a vážné znepokojení nad neustálým úsilím Ruska podkopávat evropskou demokracii prostřednictvím různých forem vměšování a dezinformací.

Usnesení poukazuje na to, jak Moskva verbuje některé poslance Evropského parlamentu jako vlivové agenty a vytváří systém závislostí prostřednictvím evropských politických stran, mimo jiné díky financování. Ty fungují jako hlásná trouba kremelské propagandy a slouží zájmům Ruska.

Usnesení vyjadřuje hluboké znepokojení nad nedávnými zprávami v médiích, že lotyšská poslankyně EP Tatjana Ždanoková mohla vystupovat jako informátorka ruské bezpečnostní služby FSB.

Zdůrazňuje pak, že je nezbytné, aby Evropský parlament i lotyšské orgány tuto záležitost důkladně prošetřily, stanovily případné sankce a zahájily trestní řízení.

Aktuální u usnesení poukazuje i na další případy, kdy poslanci Evropského parlamentu vědomě sloužili zájmům Ruska, mimo jiné prostřednictvím falešných volebních pozorovatelských misích v oblastech okupovaných Ruskem.

Rusko se zaměřuje na různé země EU

Vzhledem k pravidelným odhalením, která se v Evropě objevují již řadu let, jsou poslanci znepokojeni tím, že Rusko, často v rozporu s právními předpisy členských států EU, našlo způsoby, jak poskytnout značné finanční prostředky politickým stranám, politikům, úředníkům a hnutím v několika demokratických zemích ve snaze zasahovat do jejich vnitrostátních procesů a získat na ně vliv.

To zahrnuje půjčky od zahraničních bank, dohody o nákupu a obchodní dohody a zprostředkovávání finančních aktivit.

Usnesení rovněž uvádí příklady nedávných ruských pokusů o vměšování v různých zemích, včetně dodávání narativů krajně pravicovým politickým stranám a subjektům v Německu a Francii s cílem oslabit veřejnou podporu Ukrajině, ale také na Slovensku.

Poslanci jsou rovněž znepokojeni rozsáhlými dezinformacemi a nezákonným obsahem šířeným na platformě X, dříve známé jako Twitter.

Vzhledem k podpoře Moskvy separatistickým hnutím v Evropě jsou poslanci mimořádně znepokojeni i údajnými vztahy mezi katalánskými separatisty, včetně představitelů regionální katalánské vlády a bývalého regionálního prezidenta a současného poslance Evropského parlamentu Carlese Puigdemonta, a ruskou vládou.

Europarlament žádá, aby byly případy týkající se kontaktů katalánských poslanců s ruskými představiteli předány k dalšímu přezkoumání Poradnímu výboru Evropského parlamentu pro chování poslanců.

Usnesení konstatuje, že pokud by se ruské vměšování v Katalánsku potvrdilo, jednalo by se o součást širší ruské strategie usilující o vnitřní destabilizaci a rozdělení Evropské unie.

Parlament rovněž vyzývá příslušné soudní orgány, aby účinně vyšetřily údajné vazby poslanců Evropského parlamentu napojených na Kreml.

Ruská Federální bezpečnostní služba (FSB) je federální výkonný orgán s pravomocí provádět vládní politiku v oblasti národní bezpečnosti Ruské federace, boje proti terorismu, ochrany a obrany státních hranic Ruské federace, ochrany vnitřních mořských vod, teritoriálních vod, výlučné ekonomické zóny, kontinentálního šelfu a jejich přírodních zdrojů.

FSB zajišťuje informační bezpečnost Ruska a vykonává základní funkce federálních bezpečnostních služeb specifikované v ruských právních předpisech, jakož i koordinaci kontrarozvědného úsilí federálních výkonných orgánů, které k tomu mají pravomoc.

Dlouholetým ředitelem FSB je Alexander Bortnikov.

(nik)