INZERCE

Moravskoslezský kraj chystá schodkový rozpočet, Olomouc chce navýšit příjmy

Moravskoslezský kraj počítá pro příští rok se schodkovým rozpočtem v celkové výší 10,788 miliardy korun při příjmech ve výši 10,195 miliardy korun. K pokrytí rozdílu 0,593 miliardy korun kraj využije především úspory. Novinářům to dnes sdělila mluvčí kraje Nikola Birklenová. Návrh rozpočtu už je zveřejněn na úřední desce a lidé k němu mohou do 11. prosince posílat své připomínky. O den později ho budou schvalovat krajští zastupitelé.Příjmy olomoucké radnice mají příští rok vzrůst meziročně o 72 milionů korun na 2,652 miliardy korun z letošních 2,58 miliardy korun. Město plánuje, že výdaje zvýší o 282 milionů korun na 2,824 miliardy.

Na běžné výdaje v příštím roce Moravskoslezský kraj vyčlenil 7,491 miliardy korun. Nejvíce peněz přitom bude směřovat na provoz krajských příspěvkových organizací a také na zajištění dopravní obslužnosti v regionu, tedy na vlakovou a autobusovou dopravu. Na investice má pak Moravskoslezský kraj pro příští rok připraveno 3,297 miliardy korun.

„Návrh rozpočtu je zpracován s využitím aktuálních odborných predikcí očekávaného růstu ekonomiky v České republice, predikce ministerstva financí předpokládá růst HDP o dvě procenta,“ uvedl hejtman Ivo Vondrák (ANO).

„Většinu kapitálových výdajů tvoří výdaje na akce spolufinancované z Evropské unie, počítáme ale i s investicemi z vlastních zdrojů. Z velkých investic v odvětví dopravy můžu uvést například pokračující rekonstrukci mostů Výškovické ulice v Ostravě nebo druhou etapu rekonstrukce mimoúrovňového křížení Bazaly v Ostravě,“ uvedl náměstek hejtmana Jaroslav Kania (ANO).

V oblasti kultury budou peníze z rozpočtu směřovat například na zpřístupnění nové expozice Muzea Těšínska v Českém Těšíně na Karvinsku, budou také pokračovat práce na vybudování nového Muzea automobilů Tatra v Kopřivnici. V sociálních službách kraj mimo jiné zahájí velkou rekonstrukci Domova Březiny. Začne například i výstavba dílen pro praktické vyučování pro Střední odbornou školu ve Frýdku-Místku. V oblasti zdravotnictví chystá kraj třeba přístavbu a nástavbu rehabilitace v Nemocnici Třinec.

Na akce spolufinancované státem nebo Evropskou unii chce kraj při jejich předfinancování krátkodobě využít úvěry.

Příjmy Olomouce mají příští rok vzrůst o 72 mil.Kč na 2,65 mld.Kč

Příjmy olomoucké radnice mají příští rok vzrůst meziročně o 72 milionů korun na 2,652 miliardy korun z letošních 2,58 miliardy korun. Město plánuje, že výdaje zvýší o 282 milionů korun na 2,824 miliardy. Schodek 172 milionů korun mezi příjmy a výdaji pokryje investičním úvěrem. ČTK dnes data získala z návrhu rozpočtu zveřejněném na webu radnice. Materiál v prosinci projedná zastupitelstvo Olomouce.

Olomoucká radnice v návrhu rozpočtu počítá s mírným snížením daňových příjmů. Zatímco ve schváleném rozpočtu na letošní rok činí 1,994 miliardy korun, tak příští rok mají klesnout na 1,989 miliardy. Za celý letošní rok město očekává daňové příjmy na úrovni dvou miliard korun.

Posílit příjmovou stránku rozpočtu mají příští rok dotace. Ve schváleném letošním rozpočtu obnášely necelých 317 milionů korun a příští rok mají vzrůst na 440 milionů. Naopak v nedaňových příjmech návrh rozpočtu Olomouce počítá s poklesem z letošních 270 milionů na 222 milionů korun. Město příští rok plánuje růst celkových provozních výdajů na 2,26 miliardy korun z 2,087 miliardy v letošním roce. Kapitálové výdaje, což jsou investice do majetku města, se mají příští rok podle připraveného návrhu rozpočtu zvýšit z letošních 455,7 milionu korun na 565 milionů.

V září zastupitelstvo předběžně schválilo zařazení čtyř velkých investic za 900 milionů korun do připravovaného rozpočtu na příští rok i způsob jejich financování. Město počítalo s tím, že by si na ně vzalo úvěr až 450 milionů. S pomocí této půjčky chtěla radnice spolufinancovat připravené prodloužení tramvajové trati do Nových Sadů, odpadové centrum, opravu tramvajové trati v centru města i zlepšení průjezdu po Foerstrově ulici.

Návrh rozpočtu Olomouce na příští rok ale nakonec neobsahuje investice do stavby další části tramvajové trati na sídlišti Nové Sady a odpadového centra. Úvěr až 450 milionů korun, který měl sloužit na dofinancování části těchto investičních projektů, kterou musí zaplatit město, chce radnice investovat do oprav infrastruktury. Největší investicí bude oprava tramvajové trati v ulici 8. května. Bude stát zhruba 100 milionů korun.

Příští rok by si Olomouc měla půjčit prvních 290 milionů korun, v roce 2021 dalších 100 milionů a o rok později 60 milionů korun. Z propočtů vývoje zadluženosti vyplývá, že olomoucká radnice v příštích letech kvůli úvěru v celkové výši až 450 milionů korun musí počítat s růstem splátek, které každoročně posílá bankám na úhradu svých závazků. Zatímco letos činí necelých 138 milionů korun, tak v letech 2023 až 2026 vzrostou na bezmála 171 milionů korun. Poté se sníží na 139,6 milionu korun. Olomouc si půjčovala peníze hlavně na velké investice do městské infrastruktury. Na konci loňského roku dlužila 1,865 miliardy korun.

-čtk-