INZERCE

Moody´s a Fitch: Evropské banky lépe odolají potenciálnímu kolapsu cen ropy

Agentura Moody´s analyzovala rizika propadu cen energetických komodit pro evropské banky. Ve srovnání s těmi americkými vycházejí lépe. Těm americkým chybí až 9 miliard dolarů pro případ, že ropa a zemní plyn budou dál zlevňovat.

List Financial Times informoval o výsledku analýzy potenciálních dopadů dalšího pádu cen energetických surovin na největší evropské banky, kterou ve středu zveřejnila agentura Moody´s. Zpráva vyznívá ve prospěch bank na starém kontinentu, ačkoli ty spravují více než dvojnásobný objem aktiv, navázaných na energetický sektor, než jejich zámořské rivalky.

Evropské banky mají ve svých portfoliích energetická aktiva v hodnotě kolem 270 miliard eur. Takový objem je podle Moody´s zvládnutelný, protože se týkají méně riskantních investic, než u testovaných amerických bank. Ty spravují investice do energetiky v objemu 123 miliard dolarů.

Agentura Moody´s prováděla testy devatenácti velkých evropských bank, které svou angažovanost v energetice zveřejňují. Ve spojených státech se podobně zajímala o dvacítku největších bank ratingová agentura Fitch. Mezi analyzovanými bankovními domy bychom našli například BNP Paribas, Rabobank, HSBC, Barclays nebo Deutsche Bank.

Z analýzy vyplývá, že většina evropských bank měla podíl energetických aktiv na takzvaném jádrovém kapitálu (Tier 1 kapitál) kolem jedné třetiny. Jen u ING a Société Générale byl tento podíl 50 %. Podle Alessandra Roccatiho z agentury Moody´s je klíčové, že „evropské banky investují do méně rizikových energetických aktiv, než ty americké, a to především do komplexních ropných společností. Americké banky se pouštějí spíše do půjček firmám, které se zabývají geologickým průzkumem, těžbou, přepravou nebo skladováním ropy.“

Dvacet amerických bank má v portfoliu úvěry do energetických firem v objemu necelých 123 miliard dolarů a jejich podíl na jádrovém kapitálu dosáhl podle agentury Fitch jen 12,5 %. To vypadá ve srovnání s evropskými finančními domy daleko lépe, ale Fitch použila trochu jinou metodiku. Údaje o úvěrové angažovanosti amerických bank totiž nezahrnovaly například závazky k poskytnutí budoucích úvěrů.

Moody´s se zaměřovala hlavně na to, jaký dopad by na evropské banky měl pokles úvěrového ratingu nejrůznějších těžařských společností o čtyři stupně. Testovala tedy prakticky „černý scénář“. „Za klíčové považujeme zjištění, že takovou událost by banky zvládly,“ stojí ve zprávě. Podle tohoto scénáře by došlo ke snížení jádrového kapitálu bank o 30 bazických bodů (3 procentní body). Průměrný podíl jádrového kapitálu u zkoumaných bank dosáhl na konci minulého roku 14,2 %, přičemž banky s hodnotou ukazatele nad 6 % se považují za dostatečně kapitalizované. „Pokud byste stejným stress testům podrobili americké banky, zjistili byste, že tam by byly dopady daleko horší,“ poznamenal Roccati.

K nejvíce zranitelným evropským bankám v případě pádu ceny ropy pod hranici 20 dolarů za barel podle agentury Moody´s patří Barclays, Royal Bank of Scotland, Rabobank a Société Générale. Jako nejodolnější se ukázaly Danske Bank, francouzská BPCE Group, Commerzbank a HSBC.

Americkým bankám chybí 9 miliard dolarů

Agentura Bloomberg o den později informovala o výsledcích stress testů, které Moody´s provedla na pěti amerických bankách. Princip byl stejný – jak by se na nich projevil další pád ceny ropy a zemního plynu. Výsledky vesměs potvrzují zjištění agentury Fitch. Bankám Goldman Sachs, Morgan Stanley, JP Morgan, Bank of America a Citigroup chybí až 9 miliard dolarů pro případ ropného kolapsu.

Moody´s ale přesto upozorňuje, že zkoumané banky by takovou událost zvládly. „Ano, odvětví je v nesnázích,“ řekl Bloombergu David Fanger, viceprezident agentury Moody´s a autor zprávy. „Znamenalo by to citelné ztráty, ale ne zas tak veliké, aby to do aktiv bank vytvořilo nějakou obrovskou díru,“ dodal.

Agentura Moody´s snížila od prosince rating více než stovce energetických společností v souvislosti s tím, jak se ropa začala prodávat pod 40 dolary za barel. Od začátku roku 2015 zkrachovalo již 110 těžařských společností jen v Severní Americe. Jejich dluhy dosahují téměř 27 miliard dolarů.

Na stress testy se chystá i Bank of England

Na konci letošního března oznámila britská centrální banka, že bude provádět zátěžové testy domácích bank. Na nich mimo jiné také prověří odolnost vůči dalšímu propadu cen ropy, zemního plynu a dalších komodit. Výsledky by měly být publikovány v posledním kvartále letošního roku.

Kromě analýzy snížení ceny ropy se chce Bank of England podívat také na to, jak by se největší britské banky vypořádaly s propadem HDP o více než 4 %, nárůstem nezaměstnanosti a poklesem cen nemovitostí o více než 30 %. Zjednodušeně můžeme říci, že se britská centrální banka rozhodla otestovat odolnost britského bankovního sektoru vůči událostem, ne nepodobným těm z let 2008 a 2009.

-usi-