Rumunský provozovatel páteřní plynovodní sítě Transgaz převezme od firmy ovládané ruským Gazpromem provozování plynovodů na území Moldavské republiky. Stane se tak s platností od 19. září a provozovat je bude nejméně pět let. Gazprom se musel kontroly nad plynovody vzdát, protože nesplnil požadavky na oddělení obchodu od provozování sítě. Vyplývá to z oznámení společnosti Transgaz.
Povinné oddělení obchodu od páteřní sítě, tedy takzvaný unbundling, již dříve proběhlo v zemích Evropské unie. Cílem tohoto opatření je odbourat dominantní pozici největšího dodavatele elektřiny či plynu a podpořit konkurenční prostředí na energetickém trhu. V případě Moldavska je však významný ještě jeden aspekt – ten geopolitický. Tato změna umožní snížení závislosti na agresivním režimu v Moskvě a podpoří vazby na Evropskou unii.
„Touto iniciativou Transgaz posiluje svou strategickou přítomnost v Moldavské republice a přispívá k zajištění strategických zájmů regionu. Oddělení provozovatelů přepravních soustav zemního plynu od vertikálně integrovaných společností, které těží, skladují, obchodují nebo dodávají zemní plyn patří mezi základní předpoklady pro vytvoření liberalizovaného trhu se zemním plynem v Moldavské republice,“ uvedl v tiskové zprávě generální ředitel Transgazu Ion Sterian.
Provozovatelem moldavské sítě se stane firma Vestmoldtransgaz, kterou z 75 procent vlastní Transgaz a z 25 procent Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD). Ta už dnes na moldavském trhu aktivně působí. V minulém desetiletí naplánovala a postavila plynovod Ungheni-Chisinau, který umožnil diverzifikaci dodávek do Moldavska a odbourání závislosti na ruském plynu.
Mohlo by vás zajímat
Zatím není úplně jasné, jak se změna provozovatele sítě dotkne Podněstří, tedy území, které se nachází pod kontrolou proruských separatistů. V původním provozovateli sítě, společnosti Moldovagaz, držel Gazprom 50procentní podíl. Moldavská vláda zde měla 35,33 procenta akcií a separatistické úřady z Podněstří 13,44 procenta.
Vztahy mezi moldavskou vládou a Gazpromem nejsou v poslední době zrovna dobré. Gazprom tvrdí, že mu Moldavsko dluží za dodaný plyn 709 milionů dolarů, zatímco moldavská vláda vyčíslila dluh na pouhých 8,6 milionu dolarů. „Nemáme v úmyslu platit neexistující dluhy,“ uvedl ke sporu moldavský ministr energetiky Victor Parlicov.
(dtr)