Moldavsko otevřelo novou tranzitní trasu pro elektřinu, která spojila Ukrajinu s Evropskou unií. Generální ředitel státního velkoobchodu s elektřinou a zemním plynem Energocom Victor Binzari uvedl, že společnost 18. března provedla první test vývozu elektřiny z Rumunska na Ukrajinu. Moldavsko tak zkušebně poslalo na Ukrajinu o uplynulém víkendu 1 MWh elektrické energie.
Společnost nakoupila 1 MWh na rumunské burze elektřiny OPCOM a v sobotu ji tranzitovala na Ukrajinu.
Přestože tranzit proběhl v testovacím režimu, Energocom jej plánuje rozšířit. Společnost se již dříve v březnu připojila k JAO – jednotné evropské platformě pro obchodování s právy na přeshraniční přenosovou kapacitu.
Díky vstupu do JAO má nyní Energocom možnost obchodovat s mnoha evropskými společnostmi a rezervovat si kapacitu pro dovoz nebo tranzit na svůj trh nebo na Ukrajinu.
Victor Binzari uvedl, že společnost Energocom usiluje o podpis 15 až 20 rámcových smluv vypracovaných Evropskou federací obchodníků s energií (EFET).
Mohlo by vás zajímat
„Naším záměrem je rozprostřít sítě a obchodovat s co největším počtem evropských společností,“ řekl.
„Právě teď chceme podepsat smlouvy EFET se společnostmi v Bulharsku a Maďarsku,“ dodal.
„V loňském roce jsme nakoupili elektřinu od ukrajinského výrobce vodních elektráren Ukrhydroenergo. Nyní jsme chtěli vyzkoušet opačný směr a elektřinu vyvážet. Právě teď má Ukrajina přebytek elektřiny, ale bylo důležité otestovat oba směry pro případ, že by bylo potřeba elektřinu později v tomto roce tranzitovat nebo dovážet,“ řekl.
Test byl podle něj nutný také proto, abychom pochopili regulační a technické problémy, které mohou nastat.
Binzari uvedl, že Moldavsko již uzavřelo také sedm smluv EFET na zemní plyn, ale v příštích týdnech a měsících by chtělo podepsat další, aby si zajistilo možnost nákupu většího množství plynu z různých zdrojů.
Moldavská vláda pověřila společnost Energocom, aby našla a rozvinula nové zdroje a trasy dodávek elektřiny a plynu ve snaze zbavit zemi závislosti na ruských dodávkách.
Za necelý rok se společnosti podařilo posílit vazby s Ukrajinou zvýšením vtláčení do místních zásobníků. Začala také nakupovat zemní plyn na hranicích Ukrajiny se sousedními zeměmi EU a také skladuje plyn v Rumunsku, který může dovážet v případě vysoké poptávky.
(nik)