Americká vláda oznámila, že se jejím vědcům podařilo učinit první krok k získání téměř nevyčerpatelného zdroje levné energie. Cesta k využití tohoto objevu v energetice může být velmi dlouhá. Někteří však poukazují na to, že studené fúze bylo dosaženo již mnohem dříve.

Spojené státy učinily první zkušební krok k čistému zdroji energie, který způsobí revoluci ve světě, uvedla na sklonku roku vedoucí amerického Národního úřadu pro jadernou bezpečnost (NNSA) Jill Hrubyová.

Hrubyová měla na mysli experiment prováděný v kalifornském National Ignition Facility. V tomto výzkumném zařízení, které se nachází nedaleko San Jose, se provádějí experimenty, které v mikroměřítku kopírují procesy uvnitř jaderných bomb.

„Tentokrát se tam prováděly práce, které by se daly považovat za studenou jadernou fúzi. Předminulý týden vypálili lasery na palivový balíček a při zapálení jaderné fúze se uvolnilo více energie, než kolik jí lasery dodaly,“ vysvětlil Arati Prabhakar, ředitel Úřadu pro vědu a technologie Bílého domu.

Tato zpráva se setkala s poměrně mírným zájmem veřejnosti. Koneckonců šlo o složitý fyzikální experiment, jehož plný význam může pochopit jen malá skupina odborníků.

Mohlo by vás zajímat

Na obzoru však byla naděje, že svět získá technologii, která mu poskytne obrovské množství levné energie. Tato technologie by mohla urychlit odklon světa od fosilních paliv a znamenat, že veškeré plány na ekologický přechod budou muset být vyhozeny do koše a přepsány.

Svět získá zdroj čisté energie, který bude mnohem spolehlivější než čínské větrné turbíny, které v zimě zamrzají. Odpadne také ospravedlnění snižování životní úrovně Evropanů a Američanů ve jménu „záchrany planety“. Samozřejmě za předpokladu, že se podaří realizovat studenou fúzi.

Svatý grál fyziky

Fúze neboli jaderná syntéza je reakce, při níž se dvě atomová jádra spojí a vytvoří těžší jádro, přičemž vzniká obrovské množství energie. K tomu obvykle dochází při velmi vysokých teplotách v řádu milionů kelvinů (např. uvnitř hvězd).

Studená fúze je naopak takovou reakcí, ale probíhá při mnohem nižší teplotě. Studená fúze není považována za podobnou reakci vznikající při srážce atomových jader v urychlovačích. Reprodukce takového procesu se někdy označuje jako „svatý grál“ nebo „kámen mudrců“ fyziky.

Je to proto, že ten, komu se to podaří provést reprodukovatelným způsobem, vytvoří technologii, která může nesmírně urychlit technologický pokrok ve světě.

(nik)