INZERCE

Rafinerie v Litvínově. Foto: Unipetrol

Modernizační fond nabízí přes 7 miliard v dotacích na ekologizaci těžkého průmyslu

Modernizační fond se otevírá i pro zájemce z řad velkých průmyslových podniků. V první fázi nabídne celkem 7,4 miliardy korun na projekty vedoucí ke snížení emisí oxidu uhličitého. Není však určen pro každého; podmínkou je zařazení do systému obchodování s emisními povolenkami EU ETS. Příjem žádostí bude podle oznámení Státního fondu životního prostředí (SFŽP) zahájen 19. července.

Žádosti mohou podávat zájemci, kteří se již dříve zapojili do předregistrační výzvy. Příjem žádostí bude ukončen na konci ledna 2022, v případě výzvy pro investičně náročnější projekty to bude až do vyčerpání dvojnásobku alokace výzvy. „V závislosti na typu projektu, velikosti podniku a regionu se výše dotace bude pohybovat v rozmezí od 30 do 80 procent, přičemž nejvíce zvýhodníme podniky v uhelných regionech,“ zmínil ředitel SFŽP Petr Valdman.

Ze zmíněných 7,4 miliardy korun je pět miliard určeno na velké projekty (tedy s rozpočtem nad 15 milionů eur). Typicky se bude jednat o rekonstrukci nebo náhradu zdroje energie, náhradu uhlí a plynu za obnovitelné zdroje energie či odpadní suroviny, případně o snižování emisí CO2 díky modernizaci výrobních či zpracovatelských zařízení. Podporu mohou čerpat desítky společností, hlavně výrobci oceli a železa, cementu a vápna, celulózy a papíru, dále také rafinérie a podniky z chemického průmyslu.

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Foto: Ministerstvo životního prostředí

Dalších 1,4 miliardy korun bude určeno na typově stejné projekty v průmyslu, jejichž rozpočet nepřesáhne 15 milionů eur (cca 380 milionů korun). Zbývající jedna miliarda korun dotací je vyhrazena na projekty v oblasti výroby a využití zeleného vodíku, zvyšování energetické efektivity v průmyslu a snižování energetické náročnosti budov.

„Průmyslový a energetický sektor čeká v následujících letech velká proměna. Obě tato odvětví totiž hrají klíčovou roli při naplňování národních klimatických plánů. Pro oblast zlepšení energetické účinnosti a snižování emisí skleníkových plynů v průmyslu v systému obchodování s emisními povolenkami jsme v Modernizačním fondu na následující dekádu vyčlenili přes 13 procent celkových prostředků fondu,“ uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec.

Fond podporuje také teplárny a zájemce o fotovoltaiku

Modernizační fond má přispět k rychlejšímu odklonu od spalování uhlí a ke snížení emisí skleníkových plynů v České republice i dalších zemích Evropské unie. Financován je z výnosu z prodeje emisních povolenek. Podle původních odhadů měla Česká republika do programu získat v tomto desetiletí okolo 150 miliard korun, vzhledem k letošnímu růstu cen povolenek to může být až dvojnásobek.

Již na konci května začal Modernizační fond přijímat žádosti na projekty týkající se přechodu od uhlí k ekologicky přijatelnějším palivům v teplárenství. V první fázi nabízí dotace v celkové výši 6.4 miliardy korun. Z velkých projektů bude stát podporovat jen ty prioritní, mezi něž patří investice do kombinované výroby elektřiny a tepla z obnovitelných zdrojů energie a odpadů, elektrokotlů a využití odpadního tepla.

Od 12. července začne Modernizační fond přijímat žádosti o dotaci na stavbu nové fotovoltaické elektrárny. Letos nabízí celkem 3,5 miliardy korun na velké fotovoltaické parky nad jeden megawatt výkonu a k tomu jednu miliardu na ty menší do zmíněného limitu. Podle odhadu SFŽP by podporu z prvního balíku mohlo čerpat okolo 230 menších a 40 větších fotovoltaik.

David Tramba