Těžba ropy a zemního plynu na jižní Moravě pomalu, ale jistě končí. Společnost MND tudíž hledá nové obory působnosti a nachází je v moderní, zelené energetice. Plány MND sahají od fotovoltaiky přes větrnou a geotermální energii až po výrobu zeleného vodíku, uvedli zástupci společnosti na dnešní tiskové konferenci.
První nenápadný krok se odehrál loni v srpnu, kdy MND koupilo 980kilowattovou fotovoltaiku u obce Tichá na Novojičínsku. Jedná se o starší zařízení z doby solárního boomu v roce 2010. Jak k tomu dodal ředitel úseku New Business Development MND Michal Sasín, po doběhnutí dvacetileté provozní podpory v roce 2030 chce MND původní fotovoltaiku nahradit novým zdrojem o výkonu 3 MW.
Letos v srpnu následovala další akvizice. MND odkoupilo od dvou fyzických osob teprve nedávno dokončenou fotovoltaickou elektrárnu o výkonu 7 MW u Orlové. Současně má MND ve výstavbě vlastní projekt s názvem FVE Mušov. U břehu Novomlýnských nádrží staví solární park o výkonu 2,65 MW, a to na brownfieldové ploše bývalého JZD. První fáze má být hotova do konce října, v příštím roce MND přistaví druhou etapu o výkonu 1 MW.
Vyrobenou elektřinu spotřebuje hlavně samotná skupina MND. „Naše fotovoltaické projekty by měly na konci tohoto roku dosáhnout instalovaného výkonu 11 megawattů. To znamená, že budeme na 70 procentech našeho závazku pokrýt do roku 2025 celou spotřebu elektrické energie skupiny MND z vlastních obnovitelných zdrojů,“ uvedla ředitelka divize Energy v MND Jana Hamršmídová.
Mohlo by vás zajímat
Největší je investice do větrníků na Ukrajině
MND má v plánu stavět také větrné elektrárny. V České republice je to kvůli odporu lidí a úřadu složité, tak se společnost zaměřila na Ukrajinu. Letos obnovila válkou přerušenou stavbu 10 větrných turbín o celkovém výkonu 57 MW ve Lvovské oblasti. Jedná se o projekt v hodnotě 62 milionů eur (1,5 miliardy korun), který má být dokončen ještě letos.
Další nové technologie MND testuje. V provozu je první malé zařízení na výrobu vodíku ze solární energie, které slouží hlavně jako testovací zařízení pro získání potřebných zkušeností. Podobné je to s připravovaným pilotním projektem v oblasti agrivoltaiky, který kombinuje solární panely o výkonu 100 kW s pěstováním vinné révy. Ten se bude nacházet u Starého Poddvorova na Hodonínsku.
MND, které patří do skupiny KKCG třetího nejbohatšího Čecha Karla Komárka, se zajímá také o geotermální energii. Zástupci společnosti přiznávají, že podmínky pro výrobu elektřiny z geotermálního zdroje nejsou v Česku dobré a že v úvahu připadá spíše využití energie z hlubinných vrtů pro vytápění.
Společnost se zatím nevzdává ani „fosilní“ energie. U jihomoravských Borkovan chce nainstalovat plynové kogenerační jednotky o celkovém výkonu 3 MW, které bude pohánět zemní plyn vytěžený v této lokalitě. Tento nový zdroj by se měl uplatnit při poskytování služeb výkonové rovnováhy pro ČEPS.
David Tramba