Během několika příštích týdnů zjistí skupina MND miliardáře Karla Komárka, zda se vyplatila investice v řádu stovek milionů korun do vrtu u obce Krumvíř na Břeclavsku. Je zde šance nalézt plynové ložisko, které bude patřit k těm vůbec největším, co těžaři pod územím České republiky objevili. Ale stejně tak vše může skončit velkým zklamáním.
Manažeři skupiny MND řadí průzkumný vrt Krumvíř 3 do v kategorie „High risk – high reward”. Tedy počítají s vysokým rizikem, že vrt zůstane „suchý“, ale zároveň je zde šance nalézt potenciálně velký objem zemního plynu. Jeho velikost sice oslovení zástupci MND tuší, ale ani na opakované dotazy novinářů jej nechtěli specifikovat.
Na místě pracuje vrtná souprava Bentec 350, kterou vlastní dceřiná firma MND Drilling & Services. Zatím jsou těžaři v hloubce 3396 metrů pod zemí a brzy narazí na vrstvu pískovce, která by mohla obsahovat zemní plyn. Celkem se chtějí provrtat až do hloubky 4340 metrů. Bude se tak jednat o nejhlubší vrt od vzniku samostatné České republiky. Hlubší vrty, až do 6000 metrů, se realizovaly před rokem 1989 na severní Moravě.
Jak uvedla geoložka MND Lenka Klímová, po dokončení vrtu bude následovat čerpací zkouška, která pomůže určit výši zásob plynu v podzemí. Až poté padne rozhodnutí o případné těžbě plynu. V případě kladného rozhodnutí bude muset MND investovat do plynovodu, který by vrt Krumvíř 3 napojil na plynovodní síť.
Mohlo by vás zajímat
Nový vrt by mohl aspoň dočasně zvrátit trend padající těžby uhlovodíků na jižní Moravě. MND ve výroční zprávě za rok 2023 uvedla, že těžba ropy dosáhla 73,6 tisíce m3 a zemního plynu 59,5 milionu m3 (dceřiné společnosti MND na Ukrajině vytěžily dalších 60,8 milionu m3). Před 20 lety MND vyprodukovala 346 tisíc m3 ropy a 128 milionů m3 zemního plynu.
MND není aktivní jen na domácím trhu. Dlouhodobě působí na západní Ukrajině a loni kapitálově vstoupila do projektu na těžbu ropy a plynu v Rakousku. „V loňském roce jsme v Česku, Rakousku a na Ukrajině investovali 1,5 miliardy korun a uskutečnili 10 průzkumných a ověřovacích vrtů. V letošním roce jich v těchto třech zemích máme v plánu provést 12 a investovat 1,6 miliardy korun,“ zmínila Jana Hamršmídová, ředitelka divize MND Energy a členka představenstva MND.
Jak Ekonomický deník informoval na konci května, MND včetně dceřiných firem loni vykázalo čistý zisk 806 milionů korun a tržby 55,65 miliardy korun. Podílely se na nich hlavně tržby z obchodování s energiemi (43,9 miliardy korun) a tržby z prodeje energií koncovým zákazníkům (7,6 miliardy). Až s odstupem následují tržby z prodeje vytěženého plynu (2,2 miliardy) a ropy (833 milionů korun), vrtné práce pro zákazníky mimo skupinu MND (550 milionů) a tržby za skladování plynu (414 milionů korun).
Rozdílný byl příspěvek jednotlivých oborů k dosaženému zisku. Prakticky celý loňský provozní zisk (1,2 miliardy korun) souvisel s aktivitami v oboru těžby ropy a plynu. Naopak působení v oboru obchodu s elektřinou a plynem bylo pro MND mírně ztrátové.
David Tramba