INZERCE

Farma větrných elektráren. Ilustrační snímek. Foto: Pixabay

MND chtěla postavit u Lvova deset větrných elektráren. Kvůli ruské agresi je záměr nejistý

Ruský útok na Ukrajinu může negativně ovlivnit podnikání skupiny MND miliardáře Karla Komárka. Dceřiné firmy MND totiž investovaly do těžby zemního plynu na západě Ukrajiny a chystají se stavět park větrných elektráren ve Lvovské oblasti.

Dosud neznámou informaci uvedla MND prvně v prospektu plánované emise dluhopisů. Kapitálově vstoupila do firmy Oriv Windpark a získala v ní 50procentní podíl. Druhým spoluvlastníkem zůstává lokální společnost IVENA. Firma chtěla ještě letos začít stavět 10 větrných elektráren o celkovém výkonu 54,6 megawattu a plánovanou roční výrobou 150 milionů kWh ročně.

Zatím není jasné, jak výrazně tyto plány zpozdí nebo ohrozí ruská agrese. „Projekt výstavby větrného parku se nachází v západní části Ukrajiny ve Lvovské oblasti. Výstavba dosud probíhala v souladu s realizačním harmonogramem, žádná budovaná část nebyla útoky ruského agresora poškozena. Budoucí vývoj nedovedeme nyní odhadnout,“ odpověděla mluvčí Komárkovy investiční skupiny KKCG Dana Dvořáková.

Od roku 2014 navíc skupina MND podniká v oblasti vyhledávání a těžby zemního plynu na západě Ukrajiny. Ve společném podniku s ukrajinskou společností IVENA má 80procentní podíl. Zatím těží z ložiska Hirska, a to v rozsahu zhruba 100 milionů metrů krychlových ročně. Dobrou zprávou pro MND je, že západ Ukrajiny byl zatím jen minimálně zasažen ruskými útoky.

Za rok 2020 vykázala MND při tržbách 45,7 miliardy korun čistý zisk 64 milionů korun (o rok dříve byla ve ztrátě 227 milionů korun). Na tržbách se podílel hlavně trading (39 miliard korun) a prodej energií koncovým zákazníkům v Česku (5 miliard korun). Naopak jen okrajový význam měly tržby z prodeje ropy a zemního plynu z ložisek na jižní Moravě, které už jsou z velké části vyčerpané.

Pod MND spadá řada dceřiných firem. Mezi nejznámější z nich patří MND Drilling and Services, zaměřená na hluboké vrty pro těžbu ropy a plynu. V posledních letech se zaměřuje také na geotermální vrty. Příkladem může být zakázka v anglickém Cornwallu, kde má 4500 metrů hluboký vrt sloužit k vytápění skleníků s tropickými rostlinami.

David Tramba