MMR chce centralizovat elektronizaci zadávání veřejných zakázek. Ve Strategii tvrdí, že ušetří 29 milionů ročně.
Ministerstvo pro místní rozvoj předložilo Strategii elektronizace zadávání veřejných zakázek pro období 2016 – 2020. Oproti stávajícímu stavu se má ušetřit 29 milionů ročně. MMR to alespoň tvrdí v materiálu, který má Ekonomický deník k dispozici. Ministerstvo v něm vyhodnocuje dosavadní způsob elektronizace zadávání veřejných zakázek a navrhuje, aby vznikla povinnost využívat tak zvaný národní elektronický nástroj (NEN). Používání NENu by tak vedlo k větší centralizaci elektronizace veřejných zakázek oproti současnému stavu. NEN má být dostupný pro 100 % zadavatelů a nikoli pouze pro ústřední orgány státní správy.
Podle Strategie ministerstva pro místní rozvoj je totiž stávající stav pro stát nevýhodný a doporučuje, aby vznikla povinnost pro elektronické zadávání veřejných zakázek využívat systém (NEN), který je od letošního srpna v tzv. rutinním provozu. Ten v současnosti provozuje sdružení spolčeností O2 Czech Republic a TESCO SW.
Ministerstvo v rámci hodnocení stávajícího stavu a návrhu budoucího řešení přišlo na to, že pokud by v letech 2016 až 2020 nedošlo k žádné změně, stálo by provozování individuálních elektronických nástrojů (tedy pokud by ministerstva své zakázky i nadále elektronizovala sama) 366,4 milionů za celé období. Tedy něco přes 73 milionů ročně. Pokud by bylo povinné využívat NEN, pak by pětiletý provoz vyšel na 221,5 milionů, tedy zhruba 44 milionů ročně. Stát by tak měl ušetřit 29 milionů korun za rok.
V současnosti jednotlivá ministerstva používají tzv. individuální elektronický nástroj, což znamená, že každé ministerstvo zadává veřejné zakázky v rámci „svého“ systému. Tyto systémy zajišťují dva dodavatelé, Tender systems, s.r.o. a QCM, s.r.o. Systémy od společnosti Tender systems využívají také České dráhy, Česká televize, některá města, kraje, ale i univerzity. Společnost QCM mimo jiné spravuje Základní registry.
Strategie elektronizace vymezuje základní strategický rámec pro zavádění moderních informačních a komunikačních technologií do procesů zadávání veřejných zakázek pro období let 2016 až 2020, a to v návaznosti na předchozí strategické dokumenty v této oblasti. Strategie má napomoci efektivní a včasné implementaci změn týkajících se elektronizace zadávání veřejných zakázek vyvolaných přijetím nových evropských zadávacích směrnic, nařízení eIDAS a směrnice k e-fakturaci. Strategie již prý počítá s novým zákonem o zadávání veřejných zakázek a nechybí ani zmínka o tom, že je součástí akčního plánu boje proti korupci.
-usi-