Ruská ekonomika může být z nejhoršího venku. Tedy alespoň podle zprávy týmu MMF, který se vrátil ze své tříměsíční mise z Ruska.
Ruská ekonomika skutečně v posledních dvou měsících pociťuje vítanou úlevu, otázkou je, zda nemůže být pouze dočasná?
Zásadním pozitivním faktorem pro Rusko je bezesporu stabilizace rublu, který se z okolí 70 rublů za dolar dostal nazpátek do blízkosti 50 rublů za dolar. Silnější rubl začíná krotit inflaci, která dosáhla na začátku roku svého vrcholu a může se v horizontu 12 měsíců teoreticky vrátit zpátky pod 10 %. To je jistá úleva pro ruské domácnosti, které v tomto roce prudce šláply na brzdu, a maloobchod kvůli tomu meziročně reálně padá skoro o 9 %. O něco klidnější je také ruská centrální banka, která mohla díky stabilnější měně, mírnému nárůstu devizových rezerv a lepšímu inflačnímu výhledu snížit úrokové sazby ze 17 % na začátku roku až na dnešních 12,5 %. A to je další vítaná úleva jak pro domácnosti, tak pro podniky.
Přes volnější atmosféru je ale třeba mít na paměti, že úleva ruské ekonomiky stojí a padá se stabilizací rublu. Jeho zisky z předešlých měsíců přitom do velké míry mohly být dány příznivou souhrou okolností. Za prvé, Rusko má v druhém kvartálu daleko menší splátky zahraničního dluhu než na začátku roku, kdy byl rubl pod největším tlakem. Splátky zahraničního dluhu ale budou opět v dalším průběhu roku narůstat. Za druhé, poslední dva až tři měsíce Rusku nehrozily v souvislosti s vývojem na východní Ukrajině žádné nové sankce. Riziko další eskalace konfliktu by bezesporu rubl ohrozilo. A v neposlední řadě síla rublu v posledních dvou až třech měsících byla bytostně spjatá s posilováním ceny ropy na světových trzích. Fyzické ropy je přitom stále dost a do budoucna sázíme spíše na pokles ceny černého zlata. I proto nemusí mít ruská ekonomika ještě vyhráno.
Jan Bureš, ČSOB