Čtvrtek, 15. dubna, 2021

Mlsna zamítl rozklad distributora e-cigaret. Potvrdil šestimilionovou pokutu

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Mlsna zamítl v celém rozsahu rozklad podaný společností Ritchy EU, směřující proti pokutě za protisoutěžní dohodu. Mlsna ve všech výrocích potvrdil prvostupňové rozhodnutí úřadu, v němž byla společnosti za zakázanou protisoutěžní dohodu o určování cen pro další prodej uložena pokuta ve výši 6 milionů a 674 tisíc korun a zákaz plnění této dohody do budoucna.

Společnost Ritchy EU je distributorem elektronických cigaret a náplní do nich. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže společnosti uložil za zakázanou protisoutěžní dohodu o určování cen pro další prodej pokutu ve výši 6 milionů a 674 tisíc korun. Společnost podala rozklad k předsedovi úřadu Petru Mlanovi, ten prvoinstanční rozhodnutí potvrdil.

Podle rozhodnutí úřadu společnost porušovala v období od 6. září roku 2017 do 31. března 2019 zákon o ochraně hospodářské soutěže i soutěžní pravidla Evropské unie tím, že svým odběratelům stanovovala, za jaké nejnižší ceny může být její zboží dále prodáváno. Společnost kontrolovala u prodejců dodržování jí stanovených minimálních cen a v případě jejich nedodržování hrozila ukončením spolupráce.

Jednání společnosti Ritchy EU narušilo podle mluvčího antimopolního úřadu Martina Švandy hospodářskou soutěž na relevantních trzích elektronických cigaret a náplní do těchto cigaret na území České republiky. Tyto zakázané dohody měly dle Švandy současně i potenciální vliv na obchod mezi členskými státy Evropské unie.

Důsledkem postupu společnosti Ritchy EU bylo sjednocení (vyšších) nákupních cen na velkoobchodní/maloobchodní úrovni a ve výsledku tedy i vyšší maloobchodní ceny pro spotřebitele.

Úřad podle svého předsedy Mlsny správně dovodil, že společnost Ritchy EU se dopustila porušení nejen zákona o ochraně hospodářské soutěže, ale i článku 101 Smlouvy o fungování Evropské unie.

Námitky společnosti o nesprávně vymezených relevantních trzích a podílech společnosti RITCHY EU na nich, stejně jako námitky proti zjištěnému skutkovému stavu a výši uložené pokuty, předseda Úřadu zamítl jako nedůvodné.

(nik)

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter