Je pravda, že jsem byl členem komunistické strany, což je věc, které samozřejmě hluboce lituji, řekl Vladimír Votápek Ekonomickému deníku. Foto: Pirátská strana
Lídr Pirátů v Karlovarském kraji Vladimír Votápek se ocitl pod tlakem. Straníci napříč republikou požadují jeho odvolání z čela krajské kandidátky kvůli mlčení o jeho minulosti v KSČ i odebrané bezpečnostní prověrce. A tentokrát už nejde jen o regionální spor – tématem by se mělo oficiálně začít zabývat celostátní fórum Pirátské strany.
Stranické vedení půl roku mlčelo. Nyní ale tlak sílí
Po půl roce ignorování výzev k zásahu se situace změnila. Votápkovu kandidaturu nyní napadli oficiálně členové celé strany. Důvodem je především jeho mlčení vůči dotazům členů na minulost i odebrání prověrky v době, kdy působil jako diplomat v Rusku.
203 členů prolomilo hranici pro celostátní hlasování
Donedávna se za jeho odvolání vyslovovalo jen asi 120 členů, což nestačilo. Po změně stanov strany vzrostl potřebný počet signatářů, ale napodruhé to vyšlo – výzvu nyní podpořilo 203 Pirátů. Tím se celá věc oficiálně dostala na program celostátního fóra.
„Nejspíš kolegy naštvalo Votápkovo mlčení. A naštvalo to už i ty, kteří chtěli původně problém zamést pod koberec. Ledy se pohnuly,“ uvedl pro Ekonomický deník jeden z insiderů.
Vladimír Votápek na přednášce konference Vize Česka v Táboře. Foto: Vize Česka
Votápek učil marxismus-leninismus. Pro část Pirátů je to neodpustitelné
Podle kritiků je Votápkova minulost v přímém rozporu s hodnotami Pirátské strany. V 80. letech působil jako učitel marxismu-leninismu, což bylo považováno za vědomé šíření ideologie totalitního režimu.
„Takový post vyžadoval loajalitu k nedemokratickému režimu. Pro mnohé voliče je jeho dnešní angažmá ve straně zradou jejích principů,“ zaznívá z Pirátů.
Zmiňuje se zde jeho vzdělání včetně studia v Moskvě, diplomacie v Rusku i angažmá v boji proti tzv. „prodeji“ ruského dluhu, který měl stát připravit o cca 70 miliard korun. Právě kvůli tomu mu byla odebrána bezpečnostní prověrka a musel odejít z MZV.
„To, že mi byla prověrka v roce 2010 vrácena, na tom nic nemění,“ píše Votápek.
Na ověření Votápkových slov však chybějí jakékoli jiné zdroje a jeho tvrzení je takřka neověřitelné. Ekonomický deník se snažil získat informace z ministerstva zahraničních věcí. Po složitém vyžadování informací o působení Vladimíra Votápka na ministerstvu a odebrání bezpečnostní prověrky a jeho tvrzení o jejím údajném navrácení Ekonomický deník získal pouze tuto odpověď z archivu resortu:
„Vladimír Votápek byl na MZV zaměstnán v období od 1. 7. 1992 do 31. 1. 2001. V letech 1993 – 1997 působil na Zastupitelském úřadu Moskva nejprve jako III., poté jako II. a nakonec I. tajemník. V letech 1998 – 1999 pracoval v ústředí MZV na odboru východní Evropy a krátkodobě na konzulárním odboru. V letech 1999 – 2000 působil na Generálním konzulátu ČR v Sankt Petersburgu ve funkci generálního konzula (tj. vedoucího úřadu). Byl držitelem osvědčení ve smyslu o ochraně utajovaných skutečností, do 9. 10. 2000. Vaše další otázky nelze na základě dokumentace uložené v archivu MZV zodpovědět. Zároveň si dovolujeme upozornit, že ustanovení zákona o archivnictví a spisové službě upravují nahlížení a poskytování opisů a výpisů z archiválií (tj. u moderních archiválií prakticky informací) tak, že k předložení archiválií obsahujících osobní a citlivé osobní údaje žijících osob je zapotřebí písemného souhlasu příslušné osoby.“
O „navrácení“ prověrky v roce 2010 se ale resort nezmiňuje.
Votápek reagoval podrážděně
Na žádost Ekonomického deníku o vyjádření nejprve dlouho nereagoval, pak napsal:
„Ale jistě. Co by jste chtěl slyšet?“
Později dodal:
„Jsem hrdý na to, co jsem pro demokracii udělal. Je pravda, že jsem byl v KSČ, toho hluboce lituji. Ale nedomnívám se, že mě to diskvalifikuje z politiky. V Česku je málo lidí, kteří udělali víc než já pro omezení ruského vlivu.“
Následně se opřel do redaktora Ekonomického deníku a označil ho za manipulátora prostoru:
„Hele, já si vás teda teď momentálně zařazuji do rubriky lidí, kteří účelově manipulují prostorem.“
Před Piráty je teď těžké rozhodnutí
Případ Vladimíra Votápka se tak řadí mezi nejvážnější vnitrostranické spory od změny stanov. Očekává se těsné hlasování, které může rozhodnout nejen o kandidátce v Karlovarském kraji, ale také o vnímání důvěryhodnosti Pirátské strany jako celku.
Na opakované výzvy k předložení vrácené bezpečnostní prověrky, jak Votápek tvrdí, lídr Karlovarské kandidátky nereaguje.
Ekonomický deník v mezičase získal rozhodnutí soudů o odebrání bezpečnostní prověrky. Vladimír Votápek u nich neuspěl.
Abychom poskytli co nejlepší služby, my a naši partneři používáme k ukládání a/nebo přístupu k informacím o zařízeních, technologie jako soubory cookies. Souhlas s těmito technologiemi nám a našim partnerům umožní zpracovávat osobní údaje, jako je chování při procházení nebo jedinečná ID na tomto webu. Nesouhlas nebo odvolání souhlasu může nepříznivě ovlivnit určité vlastnosti a funkce.
Kliknutím níže vyjádřete souhlas s výše uvedeným nebo proveďte podrobnější rozhodnutí. Vaše volby budou použity pouze na tomto webu. Nastavení můžete kdykoli změnit, včetně odvolání souhlasu, pomocí přepínačů v Zásadách cookies nebo kliknutím na tlačítko Spravovat souhlas ve spodní části obrazovky.
Funkční
Vždy aktivní
Technické uložení nebo přístup je nezbytně nutný pro legitimní účel umožnění použití konkrétní služby, kterou si odběratel nebo uživatel výslovně vyžádal, nebo pouze za účelem provedení přenosu sdělení prostřednictvím sítě elektronických komunikací
Předvolby
Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem
Statistiky
Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro statistické účelyTechnické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro anonymní statistické účely. Bez předvolání, dobrovolného plnění ze strany vašeho Poskytovatele internetových služeb nebo dalších záznamů od třetí strany nelze informace, uložené nebo získané pouze pro tento účel, obvykle použít k vaší identifikaci.
Marketing
Technické uložení nebo přístup je nutný k vytvoření uživatelských profilů za účelem zasílání reklamy nebo sledování uživatele na webových stránkách nebo několika webových stránkách pro podobné marketingové účely.