Národní plán rozvoje sítí nové generace zamířil do připomínkového řízení. Odborné veřejnosti navzdory.

Do připomínkového řízení podle informací Ekonomického deníku opět zamířil „Národní plán rozvoje sítí nové generace“ (NPRSNG), kterým stát definuje svoji strategii v rozvoji vysokorychlostního internetu. Okolo tohoto materiálu se přitom v minulosti strhl zákulisní boj mezi dvěma ministerstvy a ministry osobně: na straně jedné stál Jan Mládek, ministr průmyslu a obchodu, na straně druhé pak Milan Chovanec, ministr vnitra.

Jejich zákulisní spor o to, kdo z nich bude mít na starosti „dohled“ nad státní politikou v rozvoji vysokorychlostního internetu a hlavně nad rozdělováním miliard z fondů EU na to určených, vyvrcholil právě nad podobou NPRSNG. Ministerstvo vnitra uplatnilo v připomínkovém řízení námitku v podobě zcela nového materiálu, v němž požadovalo přechod kompetencí nad touto oblastí z ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) na ministerstvo vnitra (MV). Proti tomu se postavil ostře nejen Chovancův stranický kolega, ministr průmyslu Jan Mládek, ale v podstatě celá odborná veřejnost i zájmová sdružení. Proti takovému postupu vnitra ovšem protestovali i další, včetně Chovancových kolegů z vlády, neboť se podle nich jednalo o porušení legislativních pravidel.

O obcházení legislativních pravidel psal náš sesterský web Česká justice zde.

Celý spor nakonec musel osobně řešit až premiér Bohuslav Sobotka. Výsledkem je dohoda, že MPO nadále ponese odpovědnost jak za předložení NPRSNG, tak za strategii národní politiky v oblasti rozvoje sítí nové generace, avšak na vnitro přejde ne nepodstatná část kompetencí. A to v podobě vedení tzv. Registru pasivní infrastruktury (RPI) a Jednotného informačního místa (JIM), kde se budou soustředit stavební záměry povinných subjektů tak, aby se snížily náklady při zavádění nové síťové infrastruktury. A v neposlední řadě, že Chovancův resort bude mít na starosti kompletně rozvoj IT systémů veřejné správy.

Naplnila se tak slova náměstka ministra průmyslu a obchodu Karla Nováka, který na nedávném jednání poslaneckého Podvýboru pro ICT prohlásil, že NPRSNG bude předložen do konce roku, neboť premiér Sobotka nevyhověl žádosti o posunutí termínu na jaro příštího roku. Již na jednání tohoto podvýboru přitom zaznělo z úst zástupců odborné veřejnosti, že je takový tlak na urychlené předložení plánu kontraproduktivní.

O posledním zasedání Podvýboru pro ICT a e-Government jsme psali zde.

Podle informací Ekonomického deníku byla rychlostí předložení NPRSNG zaskočena i zájmová sdružení a představitelé sektoru, neboť ze strany Jana Mládka bylo přislíbeno, že o konečné podobě NPRSNG s nimi bude veden dialog. Tento příslib ovšem nebyl splněn a jednotlivé subjekty obdržely nové znění NPRSNG pouhý den předtím, než byl ze strany ministerstva odeslán do připomínkového řízení.

-usi-