Z letadla přistávajícím nad Dauhá mohou cestující vidět zcela nový stadion s kapacitou 80.000 míst, který bude v prosinci hostit finále mistrovství světa ve fotbale. Dalším nápadným obrazem jsou ale obrovské tankery, které se řadí v Perském zálivu, aby naložily chlazený zemní plyn. Vítejte v Kataru, který se díky energetické krizi a fotbalu stává jedním z nejvlivnějších hráčů na světové scéně.
V posledních týdnech přiletělo do Dauhá několik nejvyšších představitelů Evropské unie, aby s katarským emírem co nejrychleji dojednali náhradu za ruský plyn. Naléhavost této situace se ještě zvýšila, když Rusko přerušilo dodávky do Polska a Bulharska.
Evropa se dožaduje zkapalněného zemního plynu poté, co Katar zahájil projekt v hodnotě 30 miliard amerických dolarů na zvýšení svého vývozu LNG do roku 2027 o 60 procent. Před vypuknutím války přitom někteří analytici pochybovali, zda bude dostatek obchodních příležitostí, které by plán rozšíření ospravedlnily.
Teď je ale vše jinak. Rostoucí ceny ropy způsobené válkou na Ukrajině podpořily téměř všechny producenty na Blízkém východě, ale finanční a geopolitické výhody, které se nabízejí poté, co ruská invaze donutila Evropu k odstřihnutí od ruské energie, dělají z Kataru výjimečného vítěze.
Jeho postavení vyhledávaného dodavatele zemního plynu slibuje, že z malého poloostrova se stane větší hráč, o což vždycky usiloval. Emír šajch Tamim bin Hamad Sání je žádaný v USA i v Evropě.
Mohlo by vás zajímat
Rok 2022 bude pro Katar výjimečný
Podle výpočtu agentury Bloomberg vycházejícího z vývoje v prvním čtvrtletí hodnota katarského vývozu energií letos poprvé od roku 2014 dosáhne 100 miliard amerických dolarů.
Katar bude navíc na konci roku hostit prestižní mistrovství světa ve fotbale. I díky tomu země, která je již jednou z nejbohatších na světě, zvýší svůj vliv způsobem, který se ještě před rokem zdál nepravděpodobný. Pro Katar a jeho necelé tři miliony obyvatel je to velký obrat. Emír šajch Tamim bin Hamad Sání je žádaný v USA i v Evropě.
Ekonomický bojkot skončil ropnou krizí
Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty a jejich spojenci se Katar snažili více než tři roky ekonomicky přiškrtit, protože měl blízko k islamistickým skupinám v regionu a Íránu. V minulosti Katar podporoval v Egyptě vládu Muslimského bratrstva, investoval do Gazy po jejím ovládnutí Hamásem a podporoval revoluci v Sýrii.
Aktivisté za lidská práva Kataru zase vytýkali zacházení se zahraničními dělníky, kteří stavěli infrastrukturu pro fotbalové mistrovství. Pandemie nemoci covid-19 pak stlačila cenu plynu na rekordně nízkou úroveň.
Ekonomický bojkot ale skončil a ceny plynu v Evropě se pohybují na historických maximech. Katar již sklízí ovoce. Podle ekonomických predikcí by ekonomika země měla letos vzrůst o 4,4 procenta, nejvíce od roku 2015. Hrubý domácí produkt na hlavu se vyšplhá na téměř 80.000 amerických dolarů (téměř dva miliony korun). Tím se Katar přiblíží na úroveň zemí jako jsou Kajmanské ostrovy a Švýcarsko.
Otázkou nyní je, jak Katar s neočekávaným příjmem z LNG naloží. Podle dosavadního chování se zřejmě bude ještě více snažit proniknout na globální akciové trhy, ale mohl by také podniknout další zahraničněpolitické výpady, které však v minulosti nebyly vždy v souladu s jeho spojenci v USA a Evropě.
Podle informovaného zdroje by velká část peněz měla být použita na posílení katarského státního investičního fondu. Ten je nyní významným investorem do řady společností, jako jsou třeba Barclays nebo Volkswagen, ale také do nemovitostí v New Yorku a Londýně. Katar by mohl také peníze použít k podpoře svých regionálních cílů. Minulý měsíc například avizoval investice do Egypta.
Historie katarského plynu
Cesta Kataru mezi důležité světové dodavatele plynu byla dlouhá. Zásoby plynu jsou převážně v Severním poli, obřím podmořském poli zasahujícím do íránských vod. Společnost Shell je objevila v roce 1971, nerozvíjela je však, protože plyn neměl velkou hodnotu, zvlášť když byl daleko na to, aby mohl být dopraven potrubím na hlavní trhy.
V 90. letech se ale katarská vláda rozhodla vsadit na plyn. Kataru se podařilo snížit náklady na produkci LNG, kdy se plyn stlačí a ochladí na minus 161 stupňů Celsia, což umožnilo jeho přepravu po celém světě. Do roku 2012 se tak země stala největším světovým vývozcem plynu díky poptávce v Japonsku a na Tchaj-wanu.
Evropa byla ale téměř nedostupná kvůli dodávkám plynu z Ruska. Karta se teď ale obrátila. Nicméně Katar zatím nedokáže vytěžit tolik, aby nahradil 40 procent ruského plynu a uspokojil tak všechny potřeby Evropy.
Státní producent Qatar Energy těží na plný výkon a více než 80 procent jeho dodávek směřuje do Asie, většinou na základě víceletých kontraktů. Ty Katar podle svých slov nehodlá zrušit, aby mohl odklonit dodávky do Evropy.
(bar, čtk)