Areál bývalého černouhelného Dolu Lazy v Orlové na Karvinsku se změní ve Strategický podnikatelský park Lazy. Přípravy naplno začaly memorandem o spolupráci, které uzavřely Státní investiční a rozvojová společnost (SIRS) a státní podnik Diamo, jenž má na starosti zahlazování následků hornické činnosti. Státní agentura CzechInvest chce území už na podzim aktivně nabízet potenciálním investorům.
„Cílem je přilákat investora, který do regionu přinese technologicky pokročilou výrobu. Projekt bude realizován formou společného podniku, který zajistí efektivní využití státních prostředků,“ uvedla SIRS v tiskové zprávě.
Generální ředitel SIRS Zbyněk Pokorný uvedl, že podpis memoranda je milníkem, který stvrzuje strategický význam areálu Dolu Lazy pro budoucnost celého regionu. „Na brownfieldu zatíženém dlouhými roky těžby černého uhlí vznikne areál splňující ty nejvyšší ekologické a technologické standardy. Uzavřením memoranda dáváme potenciálním investorům jasný signál, že je Moravskoslezský kraj na investice s vysokou přidanou hodnotou plně připraven, a předběžný zájem několika z nich smysluplnost konceptu potvrzuje,“ uvedl Pokorný.
Brownfield o rozloze 70 hektarů
Těžba v Dole Lazy skončila v listopadu 2019. Diamo pak areál začalo likvidovat, odstřelilo i přes 80 metrů vysokou železobetonovou těžní věž. Po roce 2026 má z dolu zůstat zachovaná jen jediná historická těžní věž. Areál má rozlohu 70 hektarů.
„Důlní areál Lazy nabízí do budoucna velký potenciál pro další využití, ať už pro průmyslovou výrobu nebo ekologicky udržitelné projekty, a to nejen z důvodu svého napojení na dopravní sítě, ale také existence velkokapacitních sítí. Podpis memoranda potvrzuje již probíhající proces přípravy Strategického podnikatelského parku Lazy při využití zkušeností a dovedností obou organizací,“ uvedl ředitel Diama Ludvík Kašpar.
Mohlo by vás zajímat
Areál teď čeká rozsáhlá revitalizace, která má území zbavit ekologických zátěží z doby těžby, odstranit nepotřebné stavby a komplexně je připravit pro nové využití. „V současné době se v lokalitě dokončuje celkové vypořádání majetkoprávních závazků. Následovat bude důkladný inženýrsko-geologický průzkum z hlediska únosnosti podloží pro technologicky náročné využití,“ uvedla SIRS. Rovněž je třeba aktualizovat sanační a demoliční plán, což zajistí efektivní přípravu ploch.