Čtvrtek, 15. dubna, 2021

Místo retenční nádrže mokřad. V pražských Kyjích ho zbuduje Coca-Cola

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Původní návrh odvodu dešťové vody do kanalizace firma změnila ekologickou alternativu. Mokřad vznikne díky svodu vody do suchého poldru. Celková plocha pro čistě přírodní potenciál představuje 3,14 hektarů. Samotný mokřad se bude rozkládat na dvou tisících metrech čtverečních, a pomůže tak k přirozenému chlazení v okolí areálu v teplých měsících. Projekt posoudila i městská část Praha 14.

V rámci modernizace areálu v Kyjích společnost k zadání projektu v oblasti zachytávání vod přistoupila udržitelně a s důrazem na cirkulární řešení. Otázku nasměrování dešťové vody z nově zastavěných prostor u budovaného automatizovaného skladu řešila už ve velmi raných fázích projektu.

Ekonomicky výhodnější projekt

„Je pravda, že cirkulární řešení jsou náročnější na zavádění, nutné inovace nebo modernizaci. Ne vždy to ale platí i v ekonomické rovině. V tomto případě šlo dokonce o ekonomicky výhodnější řešení, navíc v městské zástavbě se cení skutečně každý kousek přírody. Chceme tímto přístupem inspirovat ostatní firmy a ukázat, že ekologická řešení nejsou vždy nutně nákladnější,“ říká ředitel Supply Chain Coca-Cola HBC ČR/SK Jan Turek.

Firma podle něj vyčíslila úsporu oproti tradičnímu řešení ve formě betonové retenční nádrže na téměř padesát procent. Investici společnost uhradí v plné výši z vlastních zdrojů, bez dotačních titulů.

Z okapu do suchého poldru

Původní návrh směřoval odvod dešťových vod do kanalizačního systému Prahy bez lokálního využití. Díky nové variantě bude možné dešťovou vodu zachytit a odvádět z pražského areálu do nově vytvořeného mokřadu na pozemku společnosti.

Díky řešení svodu vod okapovými cestami do takzvaného suchého poldru a následně pak do mokřadu bude voda odváděna zpět do přírody. Celková plocha ponechaná čistě přírodnímu potenciálu bez jakéhokoli komerčního využití má rozlohu 3,14 hektarů. Pro část vodního komplexu je vyhrazeno území o rozloze cca 10 000 metrů čtverečních vegetačních ploch určených k přírodnímu rozvoji se suchým poldrem, včetně mokřadu o projektové rozloze 2 000 metrů čtverečních.

Mokřad ochladí okolí

Projekt bude kromě pozitivního nakládání s vodou mít i další efekt – přispěje k přirozenému chlazení okolí areálu v Praze 14 v horkých letních měsících.

Dané území bylo vybráno na základě vsakových zkoušek. Při volbě umístění mokřadu také napomáhal historický tok řeky do místních potoků, který byl v předchozím století v industriálním rozmachu přehrazen. Díky své historické poloze může mokřad v případě přebytku vod směrovat vodu přírodním korytem do blízkého rybníka.

Firma prověřila možnosti daného prostoru i s odborníky. Mimo jiné se Společností přátel přírody Čmelák z. s. „Zaujalo nás, že Coca-Cola HBC uvažuje o tom, že část areálu nezastaví a zachová jeho přírodní charakter. To vnímáme jako pozitivní přístup. S přeměnou pozemků na přirozené a biologicky pestré prostředí má naše organizace letité zkušenosti. I proto jsme nabídli spolupráci na přeměně tohoto pozemku, který má potenciál stát se místem s vysokou biodiverzitou. Věřím, že do dvou let tu lze vytvořit skvělé místo pro lidi i pro přírodu,” říká předseda spolku Čmelák Jan Korytář.

Tomáš Rovný

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter