VZLUSAT-2. Tak se jmenuje nová česká družice, která odstartovala z mysu Canaveral do vesmíru. Jejím úkolem bude ověřovat nové technologie, jako jsou experimentální kamery pro pozorování Země, radiační detektory či systémy řízení polohy. Mise je součástí Národního kosmického plánu, který schválila vláda před třemi roky.
Minidružice o rozměrech 30 x 10 x 10 centimetrů je devátou českou družicí vynesenou do vesmíru. Zemi oběhne na dráze ve výšce 475 až 575 kilometrů jednou za 95 minut.
Výrobcem satelitu je Výzkumný a zkušební ústav letecký (VZLÚ), který na přípravě mise spolupracoval s dalšími českými firmami.
„I přes pokročilé simulace a testování nejsme schopni všechno na Zemi plně ověřit, a proto potřebujeme získávat reálné zkušenosti s provozem na orbitě.To se týká například systému přesného řízení polohy, který nelze v pozemních podmínkách plně ověřit,“ uvedl Juraj Dudáš, vedoucí oddělení družicových systémů VZLÚ.
Otestované technologie chce letecký ústav využít při přípravě dalších družic, například pro vlastní konstelaci minidružic pro pozorování Země, která by mohla doplňovat přehledové snímky důležité pro sledování sucha a mají své místo v bezpečnostní oblasti. Ty jsou v současné době poskytované evropským pozorovacím systémem Copernicus.
Evropská kosmická agentura
Ministerstvo dopravy zabezpečuje povinnou registraci družice u OSN. Po úspěšném ověření mohou být tyto technologie uplatněny v programech a aktivitách Evropské kosmické agentury (ESA).
Účast v programech ESA je nenahraditelnou příležitostí i pro české firmy. Umožňuje jim podílet se na technologicky i finančně náročných projektech a aktivitách, které nejsou v rámci České republiky možné.
Mohlo by vás zajímat
Národní kosmický plán
Národní kosmický plán na roky 2020 až 2025 schválila vláda před třemi lety. Jeho cílem je podpořit další růst kosmického průmyslu, aby české firmy mohly dodávat ucelenější komponenty družic a nosných raket, jako jsou celé přístroje či platformy družic.
Národní kosmický plán 2020 je strategií České republiky pro rozvoj kapacit a schopností jejího průmyslu i akademické sféry v oblasti kosmických aktivit. Programy ESA jsou hlavním nástrojem rozvoje českého kosmického průmyslu a vědecké excelence v kosmických vědách.
Za období 2008 – 2018 bylo českými firmami a vysokými školami realizováno na 350 projektů.Gestorem oblasti kosmických aktivit je Ministerstvo dopravy.
Start dalších dvou českých minidružic se plánuje během první poloviny letošního roku.
Jana Bartošová