Šéf Sněmovny Tomio Okamura (SPD) řekl, že koalice v úterý předloží návrh, který zruší významnou část poplatků pro veřejnoprávní média. Odpustit by se mohly třeba seniorům, firmám, nezaopatřeným mladým lidem do 26 let nebo osobám se zdravotním postižením. Plán kritizuje opozice. Koaliční návrh ohledně televizních a rozhlasových poplatků je například podle bývalého ministra kultury Martina Baxy (ODS) tvrdým a nekoncepčním zásahem do financování médií veřejné služby.

„Naši voliči chtějí zrušení koncesionářských poplatků. První fáze bude, že chceme vrátit úroveň toho rozpočtu do roku 2024,“ uvedl šéf SPD a Sněmovny Tomio Okamura s tím, že návrat na úroveň výnosů z poplatků v roce 2024 ukazují rámcové propočty.

Okamura
„Naši voliči chtějí zrušení koncesionářských poplatků,“ říká šéf hnutí SPD Tomio Okamura. Ilustrační foto: Tomio Okamura

Podle exministra Martina Baxy nejde o žádnou dílčí úpravu ve financování České televize (ČT) a Českého rozhlasu (ČRo). „Je to tvrdý a nekoncepční zásah do financování médií veřejné služby, který může mít dlouhodobé dopady na jejich fungování i nezávislost,“ uvedl bývalý ministr kultury. Stávající systém financování zmíněných médií považuje Baxa za funkční, protože zajišťuje stabilní a předvídatelné hospodaření.

Bývalý ministr kultury nevidí důvod systém měnit bez odůvodněného záměru a promyšlené koncepce. „Tento koaliční návrh tedy zhmotňuje varovná slova ministra Klempíře, že zásahy do mediální legislativy proběhnou bez odborné diskuse a bez zapojení obou médií,“ uvedl. Následkem prosazení návrhu může být podle Baxy omezení služeb ČT a ČRo a oslabení jejich nezávislosti. „V Poslanecké sněmovně nebudeme k tomuto návrhu mlčet,“ dodal.

„Poslušná média papouškující vládní názory“

Předseda občanských demokratů Martin Kupka hovoří o brutálním zásahu a začínající demontáži ČT a ČRo. „Vůbec nejde o nějakou vyváženost nebo větší objektivitu a podobné zástěrky. Skutečné zadání je jasné: po slovenském vzoru přetvořit veřejnoprávní televizi a rozhlas na poslušná média papouškující vládní názory,“ napsal na síti X. Předseda TOP 09 Matěj Ondřej Havel hovoří o snaze o likvidaci veřejnoprávních médií v přímém přenosu.

Pirátský poslanec Ivan Bartoš si myslí, že jde o další populistický krok vlády a další snahu o zestátnění médií. „Kdo případný výpadek v rozpočtu médií zaplatí? A jak bude zajištěna nezávislost? I částečný výpadek poplatků znamená, že ČT a ČRo budou v područí vlády,“ varoval. Piráti podle něj nedovolí likvidaci nezávislých médií.

„Minus čtvrtina rozpočtu“

Šéf lidovců Marek Výborný pokládá postup vlády za chaotický. „Zcela bez odborné debaty zde poslaneckým návrhem zasahuje do systému a ohrožuje kvalitu i rozsah vysílání médií veřejné služby. Jde o minus čtvrtinu rozpočtu! Premiér Babiš i ministr Klempíř podléhají diktátu Okamury. Tomu budeme bránit všemi dostupnými prostředky!“ uvedl.

Pro kontext, generální ředitel České televize Hynek Chudárek v lednu na jednání Rady ČT uvedl, že senioři „stojí za 47 procenty celkového výběru poplatků.“

Jak se poplatky zvyšovaly, kdy můžou skončit

Minulá vládní koalice prosadila v první polovině loňského roku zvýšení poplatků a rozšíření okruhu poplatníků. Poplatek za televizi vzrostl o 15 korun na 150 Kč, rozhlasový o desetikorunu na 55 Kč měsíčně. Nově poplatky mají hradit i domácnosti s internetovým připojením, naopak je neplatí malé firmy do 24 zaměstnanců. Televize se zvýšení poplatku dočkala po 17 letech a Český rozhlas po 20 letech.

Úplná změna systému financování veřejnoprávních médií by podle vládních plánů měla nastat od roku 2027. „Já se svým týmem připravuji komplexní novelu, která ještě zabere nějaký čas a bude předložená v řádech několika týdnů. Tento návrh poslanců je dobrá cesta, jak ulevit některým skupinám obyvatel, které mají hluboko do kapsy. Hlavním cílem, ke kterému ale míříme, je však úplné zrušení koncesionářských poplatků,“ doplnil ministr kultury Oto Klempíř (Motoristé).

Mohlo by vás zajímat

Poplatky z velké části financují provoz ČT a ČRo. Podle opozice i většiny pracovníků veřejnoprávní televize chystá vláda změny financování bez přesvědčivých argumentů, obávají se snah o ovládnutí médií veřejné služby.