Ministerstvo pro místní rozvoj připravuje první modelový projekt výstavby dostupného nájemního bydlení v partnerství se soukromým sektorem. Pilotní záměr počítá s výstavbou 1380 bytů pro definované cílové skupiny za zhruba 3 miliardy korun. Stát by zůstal vlastníkem bytů, které by přednostně nabídl svým zaměstnancům a seniorům.
Ministerstvo již má vytipované pozemky ve vlastnictví státu nebo jeho podřízených organizací v Praze. „Na základě tohoto vzorového záměru chceme vytvořit metodická doporučení včetně vzorových smluv a vzorových podkladů pro soutěžení poradců a dodavatele definovaného díla. Ty by byly využitelné pro další projekty státu. Chtěli bychom je ale nabídnout i obcím a krajům. Naším cílem je mimo jiné ukázat, že je možné tímto způsobem podporovat výstavbu a inspirovat samosprávy,“ uvedla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.
Pro tento projekt chce MMR získat financování z Národního rozvojového fondu, jehož přispěvateli jsou na základě dohody s vládou banky. Jedním z hlavních cílů Národního rozvojového fondu je právě podpora partnerství veřejného a soukromého sektoru (PPP). Jeho využití v oblasti dostupného bydlení přitom není žádnou novinkou, s úspěchem jej už roky využívají v Irsku nebo ve Velké Británii.
„S podporou poptávkové strany si do budoucna nevystačíme. Přicházíme proto s řešením, které stimuluje nabídku. Stát nepotřebuje vytvářet zisk, má potřebné pozemky a soukromý sektor má zase potřebné know-how,“ doplnila ministryně.
Jaké budou podmínky bydlení? V modelovém příkladu, který MMR propočítalo, vychází nájemné v bytě 2+kk na zhruba 8200 korun měsíčně. Stát si pomocí PPP projektu začne vytvářet zásobárnu bytů pro potřebné, ať už jde o matky samoživitelky nebo seniory, kteří získají možnost důstojného bydlení. MMR chce zajistit dostupné nájemní bydlení i pro profese nezbytné pro chod státu jako jsou pracovníci Integrovaného záchranného systému, učitelé nebo zdravotní sestry.
Mohlo by vás zajímat
(red)