Česká republika v čele Visegradské skupiny apelovala na Evropskou komisi, aby v dalším postupu při vytváření energetické unie zohlednila stanoviska Rady.
Dne 26. listopadu 2015 proběhlo v Bruselu zasedání Rady pro energetiku, na kterém se ministři shodli na podobě systému řízení energetické unie a nařízení o energetickém štítkování výrobků. Ministerstvo průmyslu a obchodu bylo zastoupeno Lenkou Kovačovskou, která je v současnosti pověřena řízením sekce energetiky.
Rada se ve svých závěrech shodla na podobě systému řízení energetické unie a učinila tak další krok směrem k implementaci energetické unie. Závěry definují, jak bude probíhat plánování a reporting ze strany členských států i monitoring ze strany Komise při naplňování dohodnutých cílů energetické unie do roku 2030.
Místopředseda Komise Maroš Šefčovič následně představil první Zprávu o stavu energetické unie, ve které zhodnotil dosavadní pokrok při plnění cílů energetické unie. Česká republika v čele Visegradské skupiny a v souladu s ostatními členskými státy EU apelovala na Evropskou komisi, aby v dalším postupu při vytváření energetické unie plně zohlednila stanoviska Rady, která byla promítnuta do přijatých závěrů k systému řízení energetické unie. Česká republika, společně s dalšími státy, také vyzvala k zařazení otázek energetické unie na prosincové jednání Evropské rady.
Ministři dále schválili obecný přístup k nařízení o energetickém štítkování výrobků. Komisař Ca~nete zdůraznil přínos ve formě zjednodušení stávajícího systému. Zároveň zmínil, že je potřeba vytvořit efektivní databázi produktů a zabránit podvodům. Nová legislativa podle komisaře musí být kompatibilní s EU cíli v oblasti oběhového hospodářství.
„Během vyjednávání nařízení bylo pro nás stěžejní, aby nové nařízení maximálně vycházelo ze současného systému energetického štítkování, který je již dobře zaveden a motivuje spotřebitele ke koupi energeticky úspornějších výrobků,“ uvedla Lenka Kovačovská, ředitelka Odboru strategie a mezinárodní spolupráce v energetice při MPO.
Pro spotřebitele bude výhodou, že se rozsah tříd uvedených na štítku vrátí k původnímu rozmezí A — G. Z provedených průzkumů vyplývá, že tento rozsah je pro spotřebitele nejlépe srozumitelný a zároveň umožňuje snadnou porovnatelnost výrobků.
V odpolední části Rady delegace diskutovaly o podobě a přínosech nového uspořádání trhu s elektrickou energií. Výsledky diskuse členských států budou vodítkem pro intenzivní práci Komise na legislativním návrhu, který bude představen ve druhé polovině roku 2016.
-usi-, tisková zpráva MPO