Vláda Andreje Babiše v demisi schválila na mimořádném jednání v pátek 19. listopadu opatření ministerstva zdravotnictví, kterým se zavádí pravidelné testování zaměstnanců a OSVČ. Netýká se to však osob s dokončeným očkováním. Navázala tím na včerejší opatření, kterými zpřísnila pravidla pro provoz obchodů a služeb i návštěvy hromadných akcí.
Zaměstnavatelé mají za úkol nejpozději od 29. listopadu zajistit pravidelné týdenní testování rychlými antigenními testy. Testování jednou týdně se týká i osob pracujících v režimu OSVČ. Testování se netýká osob s dokončeným očkováním, s potvrzením o prodělání nemoci, negativním RT-PCR testem mladším 7 dní či rychlým antigenním testem mladším 7 dní, který provedl zdravotnický pracovník. Testovat se nemusí ani zaměstnanci, kteří během výkonu práce nesetkávají s žádnými dalšími osobami.
Další schválenou změnou je screeningové testování ve školách. S platností od 6. prosince bude ve školách testování probíhat každé pondělí, případně každý první vyučovací den v týdnu.
Dva nové zákony v legislativní nouzi
Vláda na jednání schválila také návrh zákona o dalších úpravách poskytování ošetřovného v souvislosti s mimořádnými opatřeními při epidemii, kterým se znovu zavede krizové ošetřovné. Rodiče, kteří zůstanou doma s dětmi, tak budou mít nárok na ošetřovné po celou dobu uzavření školy nebo třídy anebo při individuální karanténě dítěte. Celkem tak rodiče získají minimálně 400 korun na den, což platí i pro tzv. dohodáře.
Posledním bodem jednání se stal návrh zákona o mimořádném příspěvku zaměstnanci při nařízené karanténě. Tzv. izolačka umožní zaměstnancům, kterým z důvodu karantény vznikl nárok na náhradu příjmu, získat příspěvek ve výši 370 korun za každý kalendářní den. Celkem však půjde čerpat pouze během prvních 14 dní trvání karantény. Oba návrhy zákonů vláda předloží poslanecké sněmovně se žádostí o projednání v legislativní nouzi, aby vstoupily v platnost co možná nejdříve.
Dnes schválené změny navazují na balík opatření proti šíření koronaviru, který vláda Andreje Babiše schválila ve čtvrtek. Všude tam, kde se dnes zákazníci či návštěvníci musí prokazovat podle pravidel O-T-N, tedy například u kadeřníka, v restauracích, hotelech, na kulturních či sportovních akcích nebo při návštěvách hradů, zámků nebo muzeí, už nebude od pondělí 22. listopadu možné prokázat se PCR či antigenním testem. Využít službu či jít na akci budou moci jen osoby naočkované nebo s potvrzením o prodělané nemoci.
„Jsem rád, že se ta různá stanoviska, která až dosud přetrvávala, sblížila a že jsme našli shodu. My jsme se inspirovali v tom takzvaném bavorském modelu, ale není to bavorský model. Prosím vás, abychom ty detaily neporovnávali. Princip je ale jasný a my jsme dnes velice detailně řešili další opatření, která provázejí tento model tzv. O-N. To znamená, že přístup do restaurací, různých muzeí a tak dále mají jen očkovaní a ti, kteří prodělali covid-19,“ uvedl premiér v demisi Andrej Babiš po jednání vlády.
Výjimka bude platit jen pro děti do 12 let. Mládež do 18 let, lidé, kteří se očkovat nemohou ze zdravotních důvodů, a rozočkovaní, kteří ještě nemají platný certifikát, včetně těch po první dávce, se budou moci i nadále prokázat platným PCR testem. Splnění podmínek budou mít za povinnost provozovatelé nebo pořadatelé zkontrolovat před vstupem do objektu nebo před zahájením poskytování služby.
Doporučený home office
Změní se i pravidla pro testování klientů zdravotních pojišťoven. Z nařízení o provádění bezplatného testování klientů zdravotních pojišťoven na jejich žádost se vypouští antigenní testování. Plně očkovaní budou mít i nadále nárok na dva bezplatné PCR testy, zvyšuje se ale počet bezplatných testů pro osoby mladší 18 let, pro rozočkované a pro ty, kdo se nemohou kvůli kontraindikaci naočkovat, a to na pět testů měsíčně.
Ministerstvo vnitra předloží také návrh na zavedení home office pro orgány a instituce státní správy. „Chceme také požádat firmy, aby home office využívaly v maximální míře a aby také nejlépe zrušily různé akce, které mají v plánu,“ dodal předseda vlády v demisi.
(ede)