INZERCE

Jak snížit emise oxidu uhličitého? To je otázka, kterou řeší nejen vlastníci elektráren a tepláren. Ilustrační snímek. Foto: Pixabay

Ministři odložili rozhodnutí o koncepci energetiky. Vadí jim, že ji kritici označili za český Green Deal

Vláda měla na programu schvalování nové Státní energetické koncepce a dalších strategických materiálů, avšak jednání o nich odložila. Přednost dostalo rozhodnutí o výběru dodavatele nových jaderných bloků. Současně se zdá, že ministry nepříjemně překvapila negativní odezva, kdy řada kritiků začala vládní plány v energetice hanlivě označovat za „český Green Deal.“

Jako první začal vládní koncepční materiály napadat ekonom a publicista Lukáš Kovanda. Ten vládu obvinil, že chce schválit českou verzi Green Dealu, navíc „pokoutně“ v době letních dovolených. „Zdraží zkrátka kdeco, často výrazně, takže se nelze divit, že politici i tak zásadní plán, jež by zasluhoval zevrubnou celospolečenskou diskusi, chtějí schválit nenápadně. Paradox je to do očí bijící. Vždyť loni schvalovaný konsolidační balíček se v médiích dennodenně přetřásal dobrého půl roku,“ napsal Kovanda.

Takové tvrzení je však zavádějící. Návrh nové Státní energetické koncepce, stejně jako Národní klimaticko-energetický plán či Politika ochrany klimatu, prošly již dříve standardním posuzovacím procesem. „V žádném případě není pravda ani to, že by vláda tyto dokumenty schvalovala v tichosti. Jejich příprava probíhala více než rok, konzultovali jsme je se širokou odbornou veřejností, akademických sektorem i se zástupci průmyslu a proběhly i dvě veřejné konzultace,“ reagoval ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN).

Kovandou zmiňované zdražení zemního plynu a pohonných hmot není způsobeno rozhodnutím české vlády. Rozšíření systému emisních povolenek na menší spalovací zdroje, tedy na oblast vytápění, dopravy a menších energetických zdrojů, schválily zástupci zemí Evropské unie na konci roku 2022. Nový systém je známý pod zkratkou EU ETS2. Předpokládaný start zpoplatnění je od roku 2027, avšak roste tlak na odložení či úplné zrušení. Takový postup dnes na tiskové konferenci po jednání vlády zmínil ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Předseda vlády Petr Fiala (ODS) k tomu dodal, že zavádějící zprávy některých médií o zdražení benzinu a nafty až o 10 korun za litr děsí občany a je zapotřebí je vyvrátit. „Slibuji, že se na všechny dokumenty na vládě ještě jednou podíváme, jestli nám něco neuteklo. A pokud ano, tak to opravíme,“ řekl premiér.

„Vláda připravila strategické dokumenty v oblasti energetiky a klimatu. Ty mají za cíl udržet konkurenceschopnost českých firem a zkvalitnit život obyvatel České republiky v následujících letech. Jedná se o detailní plán modernizace Česka, který zajistí naší zemi prosperitu a rozvoj, a to s ohledem na životní prostředí. Není pravda, že by tyto dokumenty měly lidem zdražovat jejich život. Nic takového dokumenty nezavádí,“ reagoval ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).

Jak Ekonomický deník informoval v pondělí, vláda měla na programu jednání hned čtyři strategické dokumenty z oblasti energetiky. Vedle nového znění Státní energetické koncepce se jednalo návrh Národního klimaticko-energetického plánu (NKEP), aktualizovanou Politiku ochrany klimatu (POK) a novou Vodíkovou strategii. Pouze poslední uvedený dokument ve středu ministři schválili.

Autoři NKEP přitom vidí situaci přesně opačně než kritici vlády. Odklon od fosilních paliv bude nutností nejen z ekologických, ale i z ekonomických důvodů. Cena emisní povolenky dle odhadu autorů NKEP poroste do roku 2050 až na úroveň 400 eur za tunu; jedna megawatthodina elektřiny vyrobené v uhelné elektrárně by tak vycházela na 350 až 400 eur.

David Tramba