INZERCE

Ministři zemí EU se dohodli na posílení kontaktů mezi svými národními jadernými sektory s cílem zajistit co nejlepší spolupráci napříč dodavatelskými řetězci a prozkoumat společné vzdělávací programy a průmyslové projekty s cílem podpořit nové projekty. Ilustrační snímek. Foto: Pixabay

Ministři energetiky zemí EU vyzývají k větší spolupráci v jaderné oblasti. Řešili spolupráci napříč dodavatelskými řetězci

Ministři energetiky 11 členských států EU vyzvali k posílení evropské spolupráce v oblasti jaderné energetiky. Tato výzva zazněla během neformálního zasedání Rady ministrů pro energetiku ve švédském Stockholmu, kde se jednalo o trhu s energií a dodávkách energie se zaměřením na přípravu na příští zimu a další období.

Během zasedání ve dnech 27. a 28. února se ministři a vysocí představitelé 11 členských států – včetně Bulharska, České republiky, Finska, Francie, Chorvatska, Nizozemska, Polska, Rumunska, Slovenska, Slovinska a Maďarska – setkali s Evropskou komisí a švédským předsednictvím, aby společně potvrdili své přání posílit spolupráci v oblasti jaderné energetiky.

Zasedání ministrů energetiky Evropské unie ve Stockholmu. Foto: Evropská rada

„V souladu s cíli Smlouvy o Euratomu jsou podpora výzkumu a šíření technických informací, stanovení jednotných bezpečnostních norem v souladu s osvědčenými mezinárodními postupy a posílení průmyslové spolupráce při rozvoji evropských jaderných kapacit důležitými cíli společné energetické politiky,“ uvedlo v prohlášení francouzské ministerstvo pro transformaci energetiky.

Ministerstvo uvedlo, že ministři se dohodli na posílení kontaktů mezi svými národními jadernými sektory s cílem zajistit co nejlepší spolupráci napříč dodavatelskými řetězci a prozkoumat společné vzdělávací programy a průmyslové projekty s cílem podpořit nové projekty, zejména založené na inovativních technologiích, jakož i provoz stávajících elektráren. Jednali rovněž o možnostech intenzivnější vědecké spolupráce a koordinovaného zavádění osvědčených postupů v oblasti bezpečnosti.

„Jaderná energie je jedním z mnoha nástrojů k dosažení našich cílů v oblasti klimatu, k výrobě elektřiny pro základní zatížení a k zajištění bezpečnosti dodávek,“ poznamenalo francouzské ministerstvo.

Evropskou unii tvoří 27 zemí kontinentální Evropy, které se zavázaly ke spolupráci a společnému neomezenému obchodu. Členské státy EU mají na využívání jaderné energie širokou škálu názorů. Na rozdíl od obnovitelných zdrojů energie politiky EU nestanovují budoucí míru využívání jaderných technologií. EU je závislá na jaderné energii přibližně z jedné čtvrtiny.

(nik)