Ministerstvo zdravotnictví bude na základě podkladů z regionů jednat se zdravotními pojišťovnami o financování provozu mobilních odběrových týmů, které fungují v rámci zdravotnických záchranných služeb v krajích. 1. místopředsedovi Rady Asociace krajů (AKČR) a hejtmanovi Kraje Vysočina Jiřímu Běhounkovi to dnes přislíbil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Se zástupci vlády v čele s premiérem Andrejem Babišem představitelé regionů dále řešili zásoby ochranných prostředků i postup hygieniků při opatřeních ve školách v souvislosti s koronavirem.
Hejtmani prostřednictvím videokonference řešili s vládou aktuální situaci kolem II. vlny koronaviru. Hlavním tématem byly platby za provoz (platy a doprava) mobilních odběrových týmů, které byly zřízeny v rámci krajských záchranných služeb. „V našich krajských záchrankách jsme sestavili mobilní odběrové týmy, které sice dostávají úhrady za odběry, pojišťovny ale samozřejmě nehradí osobní náklady a dopravu. Domluvili jsme se proto s ministrem Vojtěchem, že do příštího úterý 15. září dodají kraje kompletní informace o nákladech na provoz těchto týmů. Následně by o tom ministr jednal se zdravotními pojišťovnami,“ vysvětlil 1. místopředseda Rady Asociace krajů Jiří Běhounek.
Hejtmani také požádali o upřesnění systému, podle něhož mají postupovat při případném doplnění stavu zásob ochranných prostředků. Premiér Andrej Babiš se domluvil s Jiřím Běhounkem, že v případě potřeby přednese 1. místopředseda Rady AKČR požadavek členům Rady vlády pro zdravotní rizika, jež bude poptávku řešit se Správou státních hmotných rezerv. Ministr vnitra Jan Hamáček upozornil, že na jednání Rady vlády pro zdravotní rizika v pondělí 14. září rovněž představí objekt vytipovaný ministerstvem vnitra pro případnou potřebu umístění cizinců s COVID-19 na území ČR, u nichž je nutné, aby byli v izolaci.
S hlavní hygieničkou Jarmilou Rážovou hejtmani diskutovali o tom, zda je zajištěno, aby v případě uzavření škol například z důvodu karantény pedagogického sboru, měli rodiče nárok na ošetřovné člena rodiny (OČR). Jarmila Rážová uvedla, že od začátku tohoto týdne mají školy metodický pokyn, na základě kterého může vedení školy požádat o úpravu organizace školního roku. V takovém případě rodičům vzniká nárok na čerpání OČR.
„S ministrem zdravotnictví jsme hovořili i o spolupráci mimo jiné Akademie věd při testování, abychom mohli využít kromě stávajících laboratoří další testovací kapacity. Podle něj už ministerstvo oslovilo akademická pracoviště, která jsou připravena se zapojit,“ doplnil Jiří Běhounek.
Jednalo se i o organizaci krajských voleb pro lidi v karanténě, o zřízení volebních stanovišť drive-in a o možném nedostatku členů okrskových volebních komisí. V takovém okamžiku ve spolupráci s ministerstvem vnitra vypomohou v krajích dobrovolní hasiči, samo ministerstvo pro tyto účely vyčlenilo část personálu, jenž by mohl být k dispozici hlavně pro malé obce.
Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický zdůraznil, že problém s šířením nákazy může nastat také během spuštění přípravných zápasů hokejistů či fotbalové ligy a dalších klubů. Jak uvedla Jarmila Rážová, hygienici pro tyto případy s Národní sportovní agenturou připravili materiál s pravidly o tom, jak postupovat, kdyby se nákaza v hokejových či fotbalových klubech šířila.
-red-