Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček vyhlásil výběrové řízení na člena Rady Energetického regulačního úřadu. Tentokrát je ve hře i pozice předsedy rady, který má na fungování regulátora zásadní vliv. Současnému předsedovi Stanislavu Trávníčkovi totiž končí v závěru roku mandát a jeho znovuzvolení nepovažují zdroje Ekonomického deníku za pravděpodobné.
Podle oznámení na úřední desce ministerstva se mají zájemci hlásit do pátku 6. prosince. Kandidáti musí prokázat řadu kvalifikačních předpokladů, mezi něž patří nejméně sedm let praxe v oboru energetiky v soukromém sektoru či ve státní správě, z toho alespoň tři roky v řídící nebo vedoucí funkci. Výkon funkce je neslučitelný s podnikáním, ale také s členstvím v politické straně nebo hnutí.
Velký návrat Blahoslava Němečka?
Podle dobře informovaných zdrojů Ekonomického deníku jsou ve hře dvě varianty. Podle té první ministerstvo průmyslu vybere z přihlášených zájemců nejen radního, ale rovnou i nového předsedu Rady ERÚ. Podmínkou je, že se přihlásí výrazná a uznávaná osobnost. Tím by podle spekulací v oboru energetiky mohl být třeba Blahoslav Němeček. Ten byl již v letech 2001 až 2011 místopředsedou ERÚ, od roku 2012 pracuje pro poradenskou společnost EY.
Druhá možnost je, že ministerstvo průmyslu vybere řadového radního a povýší na předsedu někoho ze čtyř služebně starších členů Rady ERÚ. Těmi jsou (v abecedním pořadí) Tomáš Hüner, Martina Krčová, Jan Šefránek a Markéta Zemanová.
Za téměř vyloučené považují zdroje Ekonomického deníku to, že bude ve funkci na druhé pětileté období potvrzen současný předseda Rady ERÚ Stanislav Trávníček. Ten je obecně považován na nevýrazného a slabého manažera, který má potíže s komunikací směrem k širší veřejnosti, energetickému sektoru i k ministerstvu průmyslu.
Nový předseda to každopádně ve funkci nebude mít jednoduché. Před sebou bude mít rozhodnutí o nastavení pravidel regulace cen v elektroenergetice a plynárenství pro období let 2026 až 2030. Distributoři energií si stěžují, že platby za sítě jsou nastaveny nízko a že nemají dost peněz na potřebné investice. Na druhé straně je zájem podniků a domácností; spotřebitelé logicky chtějí platit za distribuci energií co možná nejméně. Nalézt obecně přijatelný kompromis nebude lehké.
Stejně tak bude muset v příštích pěti letech padnout rozhodnutí o tarifní reformě. Současný model plateb za distribuci elektřiny je už přežitý a distributoři volají po jeho změně. Jedná se však o politicky citlivé téma (někdo ušetří, ale jiný bude platit víc), a právě na tom v minulosti podobné snahy ztroskotaly. Stačí připomenout nedávný pokus ERÚ reformovat aspoň platby za sítě pro velké odběratele elektřiny, který byl odložen kvůli nedostatku politické odvahy tehdejšího ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely.
Kde se vzala Rada ERÚ
V čele Energetického regulačního úřadu stojí od léta roku 2017 pětičlenná Rada. Členy Rady a jejího předsedu jmenuje a odvolává vláda na návrh ministra průmyslu a obchodu. Původně byl předseda pouze „prvním mezi rovnými“. Situace se změnila po novele energetického zákona z roku 2022, která výrazně posílila pravomoci předsedy rady na úkor ostatních radních.
Funkční období členů Rady je pětileté. Každý rok je jmenován jeden člen Rady ERÚ, mezi výjimky patří letošní rok, kdy nastoupili na volná místa dva radní současně. Do funkce předsedy je člen Rady jmenován na dobu zbývající do konce jeho mandátu. Nikdo nemůže být členem Rady jmenován více než dvakrát za sebou.
David Tramba