Stát chce zabránit masivní výstavbě takzvaných mařičů elektřiny. Tedy zařízení, která v době přebytku elektřiny na trhu a záporných cen část nadbytečné energie spotřebují bez dalšího užitku. Podle pozměňovacího návrhu, který předložil přímo ministr průmyslu a obchodu a také poslanec Lukáš Vlček (STAN), nebude možné mařiče zapojit do poskytování služeb výkonové rovnováhy pro společnost ČEPS.

„Poskytovatel podpůrných služeb a poskytovatel flexibility podle energetického zákona nesmí k poskytování podpůrných služeb nebo flexibility používat elektrické zařízení, pokud není zajištěno efektivní další využití elektřiny spotřebované v tomto zařízení. Prováděcí právní předpis stanoví způsoby efektivního dalšího využití spotřebované elektřiny,“ uvádí se v pozměňovacím návrhu, který předložil ministr Vlček.

Mařiče elektřinu na teplo, které není účelně využito, ale obvykle je vypuštěno přímo do atmosféry, což v důsledku přispívá k ohřívání planety. „I když se jedná z pohledu podpůrných služeb o kapitálově nejlevnější zařízení pro jejich poskytování, z pohledu hospodaření energií jsou společensky nežádoucí. Důvodem je, že z trhu vytěsňují ta zařízení, která záporné regulační služby taktéž dodávají, současně však energii nemaří, ale jiným způsobem ji účelně využívají,“ uvedl dále ministr a poslanec Lukáš Vlček ve svém návrhu.

Zatím jediný pozměňovák

Vedle příslušné úpravy v energetickém zákoně Vlček navrhuje stanovit v zákoně o hospodaření energií poskytovateli podpůrných služeb a poskytovateli flexibility explicitní zákaz používat zařízení, které elektřinou plýtvá bez užitku. Kontrolou dodržování tohoto zákazu bude pověřena Státní energetická inspekce. Pokuta za porušení nových pravidel bude dosahovat až 5 milionů korun.

Jedná se o jediný pozměňovací návrh, který k novele Lex Plyn zatím přišel. Projednání novely Lex Plyn, která otevírá cestu k rychlejší výstavbě paroplynových elektráren, má ve čtvrtek 20. února na programu hospodářský výbor sněmovny.

Mohlo by vás zajímat

Jak v lednu uvedl web iRozhlas.cz, různí investoři a podnikavci chtějí do distribučních soustav připojit zařízení na maření energie o kapacitě zhruba 1000 megawattů. Rostoucí zájem o tuto technologii, která nejčastěji pracuje na principu fénu, zaznamenává ČEZ Distribuce, ale také rozvodná síť EG.D ze skupiny E.ON. Například ČEZ Distribuce v lednu uvedla, že souhlasila s připojením mařičů o výkonu 250 MW a na dalších 480 MW eviduje přijaté žádosti.

Lex Plyn, skrývající uvnitř Lex Uhlí

Balík změn zaměřený na urychlení výstavby plynových elektráren se projeví hlavně v zákoně č. 416/2009 o urychlení výstavby strategicky významné infrastruktury. Mezi konkrétní opatření patří přednostní projednávání staveb s významem pro energetickou bezpečnost země na stavebních úřadech přednostně před jinými stavbami. Novela také zkracuje lhůty pro vydání konkrétních povolení a omezuje možnost odvolat se proti rozhodnutí úřadů.

Nemalou část tvoří návrhy zacílené na prodloužení provozu uhelných elektráren, pokud by je vlastníci chtěli odstavit dříve, než za ně bude adekvátní náhrada. Novela do energetického zákona doplňuje ustanovení, které „v případě naléhavé potřeby a ve veřejném zájmu“ umožní Energetickému regulačnímu úřadu uložit vlastníkovi elektrárny povinnost pokračovat ve výrobě elektřiny, pokud to bude zapotřebí pro zajištění bezpečného a spolehlivého provozu elektrizační soustavy. Pokud vlastník nebude mít zájem pokračovat, provozoval by jeho elektrárnu někdo jiný.

Ministr Lukáš Vlček navrhuje, aby novelu Lex Plyn schválila poslanecká sněmovna ve zkráceném režimu co nejdříve. Novela by však nabyla účinnosti nejspíš až k 1. srpnu 2025. „Důvodem je potřeba zajistit, aby tato novela nenabyla účinnosti dříve, než předchozí novela energetického zákona, tzv. lex OZE III,“ uvedlo ministerstvo v důvodové zprávě.