INZERCE

Hnědouhelný důl společnosti LEAG v Jänschwalde. Foto: LEAG

Ministr představil fondy na změny. Německý region ale dřívější ukončení těžby uhlí v Křetínského dolech odmítá

Představitelé východoněmeckého uhelného regionu Lužice před návštěvou ministra hospodářství a ochrany klimatu Roberta Habecka znovu odmítli dřívější ukončení těžby uhlí. Ministr za Stranu zelených byl na návštěvě Lužice, aby prozkoumal transformaci největší východoněmecké energetické společnosti Leag, která provozuje elektrárny a povrchové hnědouhelné doly v Braniborsku a Sasku. Německá uhelná společnost LEAG patří do  holdingu EPH ve vlastnictví miliardáře Daniela Křetínského. Informoval o tom Zeit Online.

„Pro naše regionální hospodářství a obyvatele Lužice znamená ukvapené ukončení výroby elektřiny z hnědého uhlí masivní škrty, což zpochybňuje plánovanou realizaci celé strukturální transformace,“ uvedl šéf okresu Spree-NeißeHarald Altekrüger v článku, který zveřejnil Zeit Online.

V jeho okrese se nacházejí tři hnědouhelné doly.

Také šéf Leagu Thorsten Kramer tuto myšlenku před Habeckovou návštěvou odmítl.

„Než začneme mluvit o ukončení těžby, musíme zajistit rozšíření obnovitelných zdrojů energie a záložního parku elektráren,“ řekl deníku Frankfurter Allgemeine a dodal, že za současných podmínek dřívější ukončení těžby nepřipadá v úvahu. Součástí Habeckovy návštěvy má být i setkání s Kramerem.

Habeck jede do Lužice, aby se dozvěděl více o realizaci projektů energetické transformace v této oblasti. Patří mezi ně projekt Gigawatt Factory společnosti Leag, který počítá s vybudováním energetického centra sestávajícího z fotovoltaických a větrných elektráren o výkonu 7 gigawattů na bývalých důlních pozemcích, a také s výstavbou vodíkové elektrárny.

„Jde o dotaci ve výši přibližně 28,5 milionu eur na výstavbu vodíkové zásobníkové elektrárny v elektrárně Schwarze Pumpe. Energetická transformace v Lužici postupuje krok za krokem,“ řekl Habeck a dodal, že investice do technologií energetické transformace „přinášejí příležitosti pro region, který je strukturálními změnami zasažen obzvlášť silně, a ukazují, že Lužice svými vlastními nápady a projekty transformaci utváří zcela konkrétně.“

Německý zákon o ukončení těžby uhlí do roku 2020 stanoví, že země se má postupně zbavit uhlí nejpozději do roku 2038.

Provozovatel uhelných elektráren a dolů RWE ze západního Německa se však s Habeckovým ministerstvem dohodl na plánu ukončit výrobu elektřiny z uhlí již do roku 2030, přičemž kvůli energetické krizi dočasně využívá více energie z uhlí, než bylo původně plánováno.

Zástupci spolkových zemí z východoněmeckých uhelných regionů naopak opakovaně trvají na tom, že posunutí ukončení výroby o několik let nebude možné, protože regionům chybí jak alternativní kapacity pro výrobu energie, tak ekonomické vyhlídky na alternativní zdroje příjmů.

Obří investice

Společnost LEAG, která těží a spaluje hnědé uhlí ve čtyřech elektrárnách v německé Lužici, začíná pomalu „zelenat“. V rámci projektu GigawattFactory hodlá LEAG přetransformovat vytěženou krajinu východního Německa na region s největší výrobou zelené elektřiny v zemi a možná i v celé Evropě. LEAG počítá především s masivní výstavbou větrných a solárních parků. Na plánovaném výkonu by měly větrníky převyšovat panely v poměru 65 : 35.

Jako první začala společnost LEAG stavět v loni na podzim obří solární elektrárnu o výkonu 17 MWp nedaleko Böhlenu.

„Se zahájením výstavby fotovoltaického parku v Böhlenu a dalších projektů, které jsou ve fázi vývoje, zajišťujeme potřebnou energii pro gigawattovou továrnu. Celkově jsme do schvalovacího procesu dotáhli již více než jeden gigawatt projektového potenciálu LEAG. Každý z těchto projektů významně přispívá ke klimaticky neutrálním a bezpečným dodávkám energie,“ řekl v lednu ředitel koncernu EP New Energies GmbH, do nějž spadá společnost LEAG, Dominique Guillou.

Pokud společnost LEAG záměry projektu GigawattFactory naplní, bude to znamenat solární výkon ve výši 2450 megawattů. Pro srovnání- největší evropský fotovoltaický park ve španělské Extremaduře má výkon 600 megawattů

Část fotovoltaických elektráren v Lužici má plavat na jezerech vzniklých po těžbě uhlí v této oblasti. V rámci projektu GigawattFactory se počítá také s výrobou zeleného vodíku a budování bateriových úložišť. Již v roce 2022 LEAG vybudoval největší německou baterku Big Battery Lausitz o kapacitě 53 megawatthodin u své hnědouhelné elektrárny Schwarze Pumpe.

Společnost LEAG počítá, že investice do nových zelených elektráren přesáhne deset miliard eur, tedy téměř 250 miliard korun. LEAG přitom nepočítá s žádnou dotační podporou.

Velkou výhodou pro LEAG je skutečnost, že pro své plány má k dispozici 33 tisíc hektarů těžební krajiny, kde hrozí při stavbách nových zelených projektů minimum konfliktů s ekology, a to zejména kvůli větrníkům v krajině odmítali. Souběžně s rozsáhlou výstavbou nových solárů a větrníků na pozemcích po těžbě uhlí v Lužici bude LEAT také investovat do řešení pro skladování energie, jako jsou bateriová úložiště, tepelná úložiště a zařízení schopná skladovat vodík.

(nik)