V kanadském Montrealu se v těchto dnech koná shromáždění Mezinárodní organizace pro civilní letectví, jejímž bylo Československo zakládajícím členem. Je to poprvé, kdy se její zástupci sešli od vypuknutí pandemie COVID-19. Ministr dopravy Martin Kupka zde jednal o zavedení přímých leteckých linek do Prahy se zástupci kanadských aerolinií a také s vládními představiteli Kataru a Jižní Koreje.

Možnost obnovit přímé leteckého spojení mezi Kanadou a Česku republikou bylo jedno z hlavních témat jednání ministra dopravy s leteckými společnostmi Air Canada a Air Transat. Spojení fungovalo před vypuknutím pandemie na linkách Toronto – Praha a Montréal – Praha, dosud však nedošlo k jejich obnovení.

„Před vypuknutím pandemie k nám přicestovalo více než 90 tisíc cestujících z Kanady. Jako Česká republika máme zájem na znovuobnovení přímých leteckých linek, které by významně zjednodušily cestování mezi našimi zeměmi. Od leteckých společností jsme dostali přísliby, že možnosti znovuzavedení přímých linek prověří a budou jejich případné spuštění směřovat k létu příštího roku,“ říká Martin Kupka.

O přímých leteckých linkách pak jednal i se zástupci Jižní Koreje a Kataru.
„Letošní léto jasně ukázalo, že lidé chtějí létat. Musíme pro ně však zajistit takové podmínky, aby cestování letadlem bylo pohodlné a důstojné. Pro Českou republiku je důležité, aby docházelo k odstraňování administrativních překážek pro cestující a k usnadnění odbavovacích procedur, a aby digitalizace vedla k posílení odolnosti celého leteckého sektoru,“ říká ministr dopravy Martin Kupka.

Na shromáždění ICAO také dojde k volbě zástupců členských států do vedení organizace. Ministr Kupka na jednání potvrdil pozici České republiky, která nepodpoří kandidáty ze zemí, které porušují principy mezinárodního práva. Jmenovitě jde o Rusko a Bělorusko. „Československo patřilo mezi zakládající členy ICAO a významně se podílelo na tvorbě ustavující Chicagské úmluvy. Je proto pro nás nemyslitelné, abychom jakýmkoliv způsobem podpořili země, které úmluvu ani žádné další principy mezinárodního práva nedodržují. Požádal jsem i další státy, aby se k naší pozici přidali. Pokládám za klíčové, aby mezinárodní společenství v tomto ohledu drželo tvrdou linii a v žádných ohledech neustupovalo útočníkovi,“ uvedl ministr Kupka.

Mohlo by vás zajímat

Jana Bartošová