Ministr, který píše memoranda písmem Comic

O novém řeckém ministrovi financí zatím víme především to, že svoje elaboráty píše fontem Comic. Je to zábavné a poněkud nespravedlivé. 

Nástupce Janise Varufakise v horkém křesle ministra financí Hellénské republiky Euklides Tsakalotos se narodil v roce 1960 v Rotterdamu. Studoval na jedné z nejprestižnějších středních škol ve Velké Británii, na St Paul´s School v Londýně. Poté nastoupil ke studiu politologie, filozofie a ekonomie na univerzitě v Oxfordu. Magisterský titul však získal na univerzitě v Sussexu, aby se o pár let později vrátil na Oxford, kde v roce 1989 získal doktorát z ekonomie. Poté až do roku 1990 pracoval jako výzkumný pracovník na univerzitě v Kentu, a do roku 1993 zde působil také jako učitel. Mezi lety 1994 a 2010 vyučoval na Aténské univerzitě ekonomie a obchodu. V roce 2010 se stal profesorem na Národní univerzitě v Aténách.

Nový ministr se zatím proslavil především tím, že svoje elaboráty píše fontem Comic.
Nový ministr se zatím proslavil především tím, že svoje elaboráty píše fontem Comic.

Je autorem několika knih, pojednávajících o řecké a mezinárodní hospodářské politice. V roce 1991 publikoval knihu Alternativní ekonomické strategie: případ Řecka, kde mimo jiné obhajoval hospodářskou politiku tehdejšího premiéra Andrease Papandrea.

V roce 2012 byl zvolen poslancem řeckého parlamentu a svůj mandát obhájil i v lednu letošního roku, pochopitelně v barvách Syrizy. Od letošního dubna je hlavním řeckým vyjednavačem s Trojkou. Tuto roli převzal po Janisi Varoufakisovi. Nyní za něho zaskočí i jako ministr financí.

„Varufakis poslední dobou dbal už jen na to, aby mu zůstala image rockové hvězdy ve světle reflektorů,“ napsali v prognóze vítající nástup nového ministra financí němečtí novináři Jan Dams Sascha Lehnartz z Die Welt. „Před Tsakalotosem stojí úkol vyprofilovat se jako vyzpytatelný a komunikativní partner pro evropské vyjednavače.“

Podle německých novinářů by se to Tsakalotosovi mohlo povést už proto, že se jedná typologicky o zcela jiný druh politika než Varufakis. Jde mu o řešení, nikoliv o show. Možná, že takto vyprofilovaný politik měl s Evropou jednat už dávno.

Petr Musil, Ondřej Fér