Ministerstvo zavádí honoráře za bezplatnou právní pomoc, bude stát 32 milionů ročně

Ministerstvo spravedlnosti kvůli novele zákona o advokacii, která zavedla institut bezplatné právní pomoci pro chudé připravilo novelu a vyhlášku, které mění odměny za poskytování právních služeb. Pro účely ověření především nároku na právní porady z hlediska ročního časového limitu povede Česká advokátní komora seznam žadatelů, obdobně však bude muset vést i jakýsi podseznam advokátů, kteří se do systému přihlásí. Celkem bezplatná právní pomoc vyjde podle výpočtů ministerstva na 32 milionů korun ročně.

Novelou zákona o advokacii se od 1. července tohoto roku rozšíří hrazená právní pomoc do oblasti mimo řízení před orgány veřejné moci ve formě právních porad, v řízení před orgány veřejné správy a v řízení před Ústavním soudem. Stávající systém určování advokátů Českou advokátní komorou se mění a nově bude realizován ve třech samostatných formách právní pomoci – určování k poskytnutí právní porady, určování k poskytnutí právní porady cizincům umístěným v zařízení pro zajištění cizinců nebo v přijímacím středisku a určování k poskytnutí právní služby.
Stát bude platit právní pomoc nemajetným lidem. Advokát, který poskytne právní poradu, bude mít nárok na odměnu. Pro účely této formy právní pomoci resort navrhl stanovit paušální sazbu mimosmluvní odměny za každých započatých 30 minut právní porady ve výši 150 Kč.

Celý článek si můžete přečíst v MEDIA NETWORK MAGAZÍNU.
Přístupný je pro předplatitele.

Jste-li předplatitel, přihlásit se můžete zde.Přihlásit

Chcete-li se stát předplatitelem, jděte zde.Předplatit

(epa)