Ministerstvo životního prostředí Bádenska-Württemberska udělilo společnosti EnBW povolení k vyřazení z provozu a demontáži druhého bloku jaderné elektrárny Neckarwestheim, který má být odstaven ještě tento měsíc. Mezitím bylo dokončeno vyvezení paliva z druhého bloku elektrárny Philippsburg společnosti EnBW. Informovala o tom společnost EnBW.

„Program demontáže páté a poslední jaderné elektrárny v Bádensku-Württembersku tak byl schválen ve všech dílčích oblastech v rámci jaderného zákona,“ uvedla společnost EnBW.

Společnost již dříve získala povolení k vyřazení z provozu pro elektrárnu Neckarwestheim 1, elektrárnu Obrigheim a pro bloky 1 a 2 elektrárny Philippsburg.

V červenci 2016 společnost EnBW požádala o povolení k vyřazení z provozu a demontáži bloku Neckarwestheim 2.

„EnBW je tak prvním provozovatelem jaderných elektráren v Německu, pro jehož jaderné elektrárny byla získána všechna povolení k demontáži,“ uvedla společnost.

Mohlo by vás zajímat

„Kromě toho je EnBW dosud jediným provozovatelem v Německu, který získal povolení k demontáži dvou elektráren ještě před jejich definitivním odstavením. V roce 2019 to společnost EnBW poprvé učinila pro elektrárnu Philippsburg 2 a nyní to mohla zopakovat pro elektrárnu Neckarwestheim 2. Po veřejném oznámení lze schválení napadnout během měsíční odvolací lhůty u správního soudu v Mannheimu,“ doplnila energetická firma.

V srpnu 2011 vstoupila v platnost 13. novela zákona o jaderné energetice, která podtrhla politickou vůli postupně ukončit jadernou energetiku v Německu. V důsledku toho bylo okamžitě uzavřeno osm bloků: Phillipsburg 1 a Neckarwestheim 1 společnosti EnBW; Isar 1 a Unterweser společnosti EOn; Biblis A a B společnosti RWE a Brunsbüttel a Krümmel společnosti Vattenfall. Zbývající reaktory měly být odstaveny do konce roku 2022.

V říjnu loňského roku však německý spolkový kabinet schválil exekutivní rozhodnutí kancléře Olafa Scholze, které umožňuje, aby tři zbývající jaderné elektrárny v zemi pokračovaly v provozu i po konci roku 2022. Schválil návrh novely atomového zákona, který umožňuje provoz elektráren Emsland, Isar 2 a Neckarwestheim 2 nejpozději do 15. dubna 2023.

„To znamená, že elektrárna Neckarwestheim 2 může být rychle odstavena a demontována po zákonem stanoveném ukončení energetického provozu 15. dubna 2023,“ uvedla ministryně životního prostředí Thekla Walkerová.

„Ministerstvo životního prostředí jako příslušný dozorový orgán bude demontáž, která nyní začíná, pečlivě a intenzivně doprovázet,“ podotkla Walkerová.

V jaderné elektrárně Neckarwestheim 2 vyráběl elektrickou energii tlakovodní reaktor o výkonu 1400 MWe, který byl uveden do provozu v roce 1989. V roce 2022 vyrobil více než 11 TWh elektrické energie. První blok elektrárny Neckarwestheim byl odstaven v roce 2011 a od roku 2017 probíhá jeho demontáž.

„Obdržení povolení k demontáži elektrárny Neckarwestheim 2 je nejen důležitým krokem pro elektrárnu Neckarwestheim, ale také silným signálem, že společnost EnBW to s přechodem na novou energetiku myslí vážně,“ řekl generální ředitel divize jaderné energetiky společnosti EnBW Jörg Michels.

„Náš hlavní plán vyřazování z provozu, který jsme definovali před více než deseti lety, má mimo jiné za cíl zajistit bezpečné a rychlé vyřazení našich jaderných elektráren z provozu. Vzhledem k tomu, že demontáž vyžaduje schválení, byla naše strategie navržena tak, abychom tato schválení získali. Nyní jsme první v Německu, kdo má všechna potřebná povolení. Jsme na to velmi hrdí a rádi bychom poděkovali všem našim kolegům, kteří nám to svým dlouholetým nasazením umožnili,“ doplnil Michels.

Philippsburg je nyní bez paliva

Poslední palivové tyče z jaderné elektrárny Philippsburg, rovněž ve spolkové zemi Bádensko-Württembersko, byly z areálu elektrárny odstraněny v uplynulých dnech.

Od března 2022 bylo palivo, které ještě zůstalo v bazénu skladování druhého bloku, zabaleno do 40 sudů a převezeno do meziskladu na místě společnosti BGZ Gesellschaft für Zwischenstorage mbH.

„To znamená, že bylo dosaženo dalšího důležitého milníku v demontáži jaderné elektrárny Philippsburg – a s ním i cenného přínosu v oblasti bezpečnosti,“ uvedla ministryně životního prostředí Thekla Walkerová.

„Nyní jde o to, abychom v Bádensku-Württembersku pokračovali v důsledném a na bezpečnost orientovaném vyřazování jaderných zařízení z provozu,“ uzavřela ministryně.

První blok Philippsburgu je od roku 2016 bez paliva a nachází se v pokročilé fázi demontáže. Nyní může začít také demontáž centrálních částí druhého bloku.

(nik)