INZERCE

Tisková konference ministerstva vnitra k Portálu občana a novému vzhledu datových schránek. (Autor: Michal Ožuch)

Ministerstvo vnitra představilo nový vzhled datových schránek a informovalo o novinkách v Portálu občana

Portál občana nabídne od dnešního dne pro vlastníky čipových občanek nahlížení do katastru nemovitostí. Od poloviny ledna se nového vzhledu dočkají datové schránky, které budou nově správně funkční i na mobilních zařízeních. On-line službu pro prokazování totožnosti si u čipových občanek aktivovala třetina z 570 tisíc držitelů.

Ministerstvo vnitra na dnešní tiskové konferenci představilo novou podobu datových schránek a spolu s tím informovalo o nových službách, které budou k dispozici pro vlastníky čipových občanek na Portálu občana. „Smyslem elektronizace veřejné správy je zrychlení přístupu pro občany a firmy k službám veřejné správy. Z našeho pohledu tyto služby musí být jednoduše dohledatelné na jednom místě a občané nemají ztrácet čas hledáním, který portál má jeho problémy na starosti. Právě proto jsme před půl rokem spustili Portál občana, kde by měly být všechny tyto služby veřejné správy on-line dostupné,“ prohlásil ministr vnitra Jan Hamáček na tiskové konferenci.

Portál občana, který ministerstvo spustilo od června letošního roku, nabízel v době spuštění celkově 37 služeb, které může využívat teoreticky každý, kdo již vlastní nový občanský průkaz s čipem. Z řad odborné veřejnosti však zaznívá názor, že se současné vedení ministerstva vnitra chlubí něčí, co již dávno funguje. Podle statistik serveru CzechPoint totiž například získání výpisu bodového konta z domácího počítače prostřednictvím datové schránky funguje od roku 2015, insolvenční rejstřík od roku 2012 a například možnost získat seznam kvalifikovaných dodavatelů od roku 2012.

Jak jsme již informovali, v článku Občanka s čipem nebude stačit na některé státní online služby, bude potřeba i další identifikátor, není to tak jednoduché, jak se na první pohled zdá. K tomu aby občan mohl využívat přístupu ke všem službám, musí být zároveň i vlastníkem datové schránky a některé služby jsou přístupné dokonce i pokud občanku s čipem člověk nemá a má zřízenu pouze datovou schránku.

Ministr vnitra Jan Hamáček zároveň informoval, že od dnešního dne bude prostřednictvím Portálu občana k dispozici možnost nahlížení do katastru nemovitostí a celkový počet nabízených služeb je tedy k dnešnímu dni již 60 a od ledna příštího roku přibude možnost nechat si zaslat notifikaci o konci platnosti řidičského průkazu. V budoucnu se pak počítá s nahlížením do registru živnostenského podnikání, do registru zbraní, identifikace na krajských úřadech a úřadech místních samospráv. „To že občané mají zájem o tyto služby, svědčí, že do dnešního dne přibližně třetina z 570 tisíc držitelů nových občanských průkazů si aktivovala on-line službu pro prokazování totožnosti,“ informoval Jan Hamáček. Česká republika je také jedinou zemí, kde si lidé mohou prostřednictví Portálu občana zažádat o informace, které orgány státu využívají jeho osobní údaje.

Ministerstvo chce do budoucna sjednotit vzhled a uživatelské prostředí všech portálů veřejné správy, aby v nich byla jednodušší orientace. Jako první se změny dočkají právě datové schránky, které se od poloviny ledna 2019 přizpůsobí vzhledu Portálu občana.

Přes datové schránky prošlo za 9 let 607 milionů datových zpráv a kromě nového responzivního designu umožní nově přihlášení i přes nové čipové občanky a umožní i lepší možnost přizpůsobení pro lepší přehled v jednotlivých datových zprávách.

„Čipová občanka je primárně identifikační prostředek, jak předvídá nařízení eIDAS, zatímco datová schránka zřízená před desíti lety primárně slouží jako kvalifikovaný doručovací prostředek, který v sobě má identifikační prostředek. Zákon rozlišuje tři stupně důvěry a občanka je ten nejvyšší stupeň. V budoucnu bude možné díky ní bez fyzické přítomnosti zřídit účet nebo prodat nemovitost,“ uvedl na otázky Ekonomického deníku ohledně smyslu spojení datových schránek a čipových občanských průkazů náměstek ministra vnitra pro řízení sekce informačních a komunikačních technologií Jaroslav Strouhal. Náměstek připustil, že datové schránky budou v budoucnu zřizovány povinně i u fyzických osob nepodnikajících a i společnosti budou povinny přijímat datové zprávy i od občanů, přitom prozatím mají povinnost přijímat datové zprávy pouze od státních institucí.

Michal Ožuch