Ministerstvo spravedlnosti se omluvilo podnikatelce z Plzeňska Monice Janderové a obchodní korporaci M-AUTO za nezákonné stíhání. Janderová byla obžalována za zločin zneužití postavení v obchodním styku, společnost s ručením omezeným M-AUTO za zločin zneužití postavení v obchodním styku za použití zákona o trestní odpovědnosti právnických osob. Krajský soud v Plzni v hlavním líčení konaném dne 23. května 2023 v Plzni v senátě složeném z předsedy senátu Jana Špety a přísedících Petra Vágnera a Michala Červenky Janderovou i firmu M-AUTO obžaloby zprostil. Podle soudu je nepřípustné, „aby prostředky trestní represe sloužily k uspokojování subjektivních práv soukromoprávní povahy“.

Monika Janderová byla podle obžaloby v době od 6. dubna 2018 do 3. června 2019 současně v postavení jednatele a společníka ve dvou obchodních korporacích, ALLFORCARS CZ a M-AUTO, které měly shodný předmět podnikání.

Janderová chtěla podle obžaloby v provozovně ALLFORCARS CZ provozovat činnost firmy M-AUTO a vypověděla proto benefity plynoucí z franšízové smlouvy. V polovině roku 2018 proto dala podnět k výpovědi smlouvy o franchisingové obchodní spolupráci mezi ALLFORCARS CZ a franchisorem. K tomu došlo. Janderová pak dala výpověď z nájmu a rozvázala pracovní poměr s devíti zaměstnanci. Místo ALLFORCARS CZ později zaujala společnost M-AUTO.

„Čímž cíleně způsobila u ALLFORCARS CZ významné snížení až úplnou ztrátu tržeb, ztrátu benefitů franchisingu, ztrátu přímého kontaktu se zákazníkem, ztrátu prostoru pro řádný výkon podnikatelské činnosti, nemožnost zákazníka vidět či vyzkoušet požadovaný produkt, snížení hospodářského výsledku za účetní období ze 437 tisíc Kč v roce 2018 na 126 tisíc Kč ke konci března 2019, pokles celkových výnosů z 11.080 tisíc Kč v roce 2018 na 2.770 tis. Kč ke konci března 2019, a u M-AUTO s.r.o. nárůst všech majetkových položek, zejména výsledku hospodaření za účetní období let 2019 a 2020 v podobě čistého zisku ve výši 1.115 tis. Kč,“ tvrdila obžaloba.

Mohlo by vás zajímat

Krajské státní zastupitelství v Plzni podalo 23. prosince 2021 obžalobu ke Krajskému soudu v Plzni.

„Těchto zločinů se měly obžalované dopustit způsobem, který je popsán ve skutkové větě výroku rozsudku. Obžaloba přitom vycházela z důkazů, které byly shromážděny v přípravném řízení a spolu s obžalobou byly jako spisový materiál předloženy soudu. Ten všechny uvedené důkazy provedl, nad rámec již shromážděných si opatřil i důkazy další, které pochopitelně taktéž provedl, a poté všechny takto shromážděné důkazy zhodnotil postupem tak, jak mu to ukládá trestní řád,“ stojí ve zprošťujícím rozsudku.

Soud pak Moniku Janderovou i společnost M-AUTO obžaloby zprostil.

„Ze skutkové věty obžaloby zcela zřetelně vyplývá, že tam popsaná jednání činila obžalovaná (Monika Janderová – pozn. red.) od počátku proto, nebo resp. s úmyslem, opatřit prospěch nebo výhodu obžalované obchodní korporaci M-AUTO s.r.o., potažmo sobě, neboť byla jejím společníkem a jednatelem. Nic takového však prokázáno nebylo. Pravdou je, že novou smlouvu pro tuto společnost uzavřela, avšak způsobem, ze kterého nelze odvodit zmíněný úmysl, ani úmysl poškodit poškozenou společnost ALLFORCARS CZ. Ještě ve vztahu k zaměstnancům původní společnosti je třeba uzavřít, že asi bylo logickým vyústěním shora uvedeného to, že je obžalovaná zaměstnala po uzavření nové smlouvy v obžalované obchodní korporaci M-AUTO. Soud je toho názoru, že je zde přiléhavá argumentace Nejvyššího soudu, že při posuzování trestní odpovědnosti v tomto případě nelze opomenout základní zásadu použití trestního práva jako poslední možnosti ochrany uvedeným trestným činem dotčených společenských zájmů. Z uznávaného principu právního státu, jímž je chápání trestní represe jako prostředku ultima ratio, vyplývá, že ochrana závazkových vztahů má být v prvé řadě uplatňována prostředky občanského a tehdy i obchodního práva a teprve tam, kde je taková ochrana neúčinná a kde porušení občanskoprávních vztahů naplňuje znaky konkrétní skutkové podstaty trestného činu a svou intenzitou dosahuje předpokládaného stupně společenské nebezpečnosti, je namístě uplatňovat trestní odpovědnost. Je nepřípustné, aby prostředky trestní represe sloužily k uspokojování subjektivních práv soukromoprávní povahy. Na tom je založen princip subsidiarity trestní represe,“ stojí v rozsudku.

Jak Monice Janderové, tak společnosti M-ATO se aktuálně omluvilo ministerstvo spravedlnosti.

„Ministerstvo spravedlnosti se omlouvá Ing. Monice Janderové za vydání nezákonného rozhodnutí – usnesení o zahájení trestního stíhání a za následné vedení trestního stíhání v rámci trestního řízení vedeného nejdříve Policií České republiky, Krajským ředitelstvím policie Plzeňského kraje pod sp. zn. KRPP-11912/TČ-2019-030080 a následně Krajským soudem v Plzni pod sp. zn. 2 T 14/2021, za nemajetkovou újmu, která jí v důsledku trestního stíhání vznikla a za negativní následky, které trestní stíhání způsobilo v její osobnostní sféře,“ lze se dočíst na webu ministerstva spravedlnosti.

Podobná omluva pak zazněla i pro společnost M-AUTO.

(hrb)