INZERCE

Hlavní budova ministerstva průmyslu a obchodu v Praze. Foto: ministerstvo průmyslu a obchodu

Ministerstvo průmyslu uzavřelo dohodu o energetických úsporách s technologickou firmou Signify

K dobrovolné dohodě o úsporách energie s Ministerstvem průmyslu a obchodu se připojila firma Signify, dříve známá pod jménem Philips Lighting. Dohoda počítá se snižováním spotřeby energie osvětlení u konečných spotřebitelů. Podobnou dohodu se státem již dříve podepsaly největší energetické společnosti nebo také ČD Cargo.

Příslušnou dohodu v úterý podepsali vicepremiér a ministr průmysl a obchodu Karel Havlíček a generální ředitel společnosti Signify v České republice Tomasz Waszkiewicz. „Těší mě, že firma Signify smýšlí společensky odpovědně a připojila se jako firmy před ní,“ řekl Karel Havlíček a dodal: „Věřím, že ochotu podílet se na udržitelné spotřebě energie a zvyšování energetické účinnosti projeví i další společnosti.“

Společné úsilí státu, subjektů na trhu s energetickými službami a dalších podniků pomůže zvyšovat energetickou účinnost, aniž by to významněji dopadlo na konečné spotřebitele energie. Česká republika má v letech 2021 až 2030 s ohledem na změny klimatu a nutnost snižovat emise skleníkových plynů každý rok uspořit 0,8 procenta z konečné spotřeby energie. Vyplývá tak ze směrnice 2012/27/EU o energetické účinnosti.

„Jsme přesvědčeni, že ‚zelený‘ přechod na LED osvětlení může mít významný pozitivní dopad na českou ekonomiku, životní prostředí a celou společnost. Z naší letošní analýzy vyplývá, že úplný přechod na LED osvětlení pouze ve třech oblastech souvisejících s veřejnými rozpočty – u silničního a uličního osvětlení, ve zdravotnictví a vzdělávání – pomůže České republice dosáhnout ročních úspor na elektřině ve výši 1,86 miliardy korun,“ uvedl generální ředitel společnosti Signify pro Českou republiku Tomasz Waszkiewicz.

Ministerstvo průmyslu a obchodu proto připravilo strategické prohlášení v oblasti dosahování energetické efektivity, které má podobu dobrovolné dohody. „K dohodě o energetické efektivitě se mohou dobrovolně připojit firmy, kterým není lhostejná kvalita životního prostředí, změna klimatu a efektivní nakládání s energií spojené se zvyšováním energetické účinnosti,“ říká náměstek ministra průmyslu a obchodu pro energetiku René Neděla.

Jako první takovou dohodu podepsalo s ministervem průmyslu ČD Cargo, stalo se tak v červenci loňského roku. Poté následovaly uzavřené dohody se společnostmi ČEZ, innogy Česká republika, E.ON Energie, E.GD a GasNet.

Tomáš Rovný