Ministerstvo obrany vyzvalo českou zbrojovku STV Group k dodání munice RPG-7 – RD, lidově přezdívané pancéřová pěst či erpégéčko. Výzva vychází z rámcové dohody, zbrojovka by měla dodat munici tohoto typu za více než 70 milionů korun, jak vyplývá ze zjištění Hlídače státu.

Erpégéčka“ má STV Group začít dodávat na začátku příštího roku, počet ale znám není, údaje ve smlouvě jsou začerněny.

Faksimile výzvy ministerstva obrany. Foto: Jan Hrbáček

Prodávající zahájí plnění dílčí VZ po uveřejnění Výzvy v registru smluv, avšak nejdříve 1. 2024, a plnění ukončí, tzn. zboží odevzdá nejpozději do 15. 10. 2024,“ stojí ve smlouvě.

Celková kupní cena zboží činí 72 391 870,32 Kč včetně DPH. Celková kupní cena zboží bez DPH činí 59 827 992,00 Kč, sazba DPH 21 % činí 12 563 878,32 Kč. Tato cena je nejvýše přípustná. V této ceně jsou již zahrnuty veškeré náklady spojené s výrobou a odevzdáním zboží,“ lze se dále dočíst ve smlouvě mezi ministerstvem obrany a STV Group, podepsané vrchním ředitelem sekce vyzbrojování a akvizic ministerstva obrany Luborem Koudelkou a předsedou správní rady STV Group Davidem Hácem.

Výzva k plnění souvisí s rámcovou dohodou uzavřenou v roce 2021 ZDE.

Mohlo by vás zajímat

Erpégéčka pro Ukrajinu?

Česká armáda před rokem oznámila, že kvůli válce na Ukrajině dokoupí munici do pancéřovek RPG-7. S dodavatelem munice – společností STV Group – proto uzavřela k původní rámcové smlouvě dodatek ve výši 250 milionů korun. Celková cena kontraktu tak bude činit 750 milionů korun včetně DPH oproti původní půlmiliardě. Pancéřovka RPG-7 je reaktivní protitanková zbraň bez zpětného rázu nabíjená předem. Tvoří základní ruční protitankovou výzbroj mechanizovaných jednotek. Byla použita mimo jiné při obraně Ukrajiny před ruskými agresory.

Ministerstvo obrany uzavřelo předloni v květnu s českou zbrojovkou STV Group rámcovou dohodu na dodání munice do pancéřovek RPG-7.

Jejím účelem bylo vytvoření právního rámce k následnému zadávání jednotlivých výzev k poskytnutí plnění k zabezpečení připravenosti a bojeschopnosti vojsk k případnému nasazení prostřednictvím pořízení munice pro pancéřovky RPG-7 pro účely obrany České republiky a plnění úkolů v zahraničních operacích.

V registru smluv se před rokem objevil dodatek, na jehož základě bude dodávka munice pro pancéřovky navýšena.

„Účelem tohoto dodatku je navýšení celkového finančního objemu dodávek zboží na základě rámcové dohody a změna identifikačních údajů kupujícího v čl. I rámcové dohody… …V čl. VI. odst. 2 rámcové dohody se ruší finanční objem a nahrazuje se následovně: 750 000 000,- Kč včetně DPH (slovy: sedmsetpadesátmilionů korun českých),“ stojí v dodatku k rámcové dohodě.

Pancéřovka RPG-7 (RPG-7V) je reaktivní protitanková zbraň bez zpětného rázu nabíjená předem. Tvoří základní ruční protitankovou výzbroj mechanizovaných jednotek.

Je určena (obdobně jako RPG-75) k ničení tanků, bojových vozidel pěchoty a ostatních obrněných prostředků protivníka. Lze ji použít i k ničení úkrytů jak polního typu, tak i zděných a betonových staveb.

Náboj do pancéřovky se skládá z kumulativní hlavice s piezoelektrickým zapalovačem, dráhového raketového motoru, stabilizátoru a startovací prachové nábojky. Nábojka, ve které je uložen stabilizátor, se připojuje k raketovému motoru přišroubováním před nabitím do pancéřovky. Kumulativní střela ráže 85 mm je vystřelována z hladké hlavně pomocí prachové startovací nábojky. Jde proto o střelu aktivní. Zákluz je vyrovnáván částí prachových plynů, které unikají spolu s obalem zadkem hlavně vzad, to znamená za střelce z pancéřovky. Zbraň je pro vedení palby vybavena mechanickými mířidly, k přesnému zamíření slouží optický zaměřovač PGO-7 (PGO-7V – má elektricky osvětlenou ohniskovou destičku). Obsluhu pancéřovky tvoří pancéřovník a pomocník pancéřovníka.

RPG-7 (zkratka z ruského ручной противотанковый гранатомёт – Ručnoj Protivotankovij Granatomjot; ruční protitankový granátomet) je reaktivní protitankový granátomet původem z SSSR. Je vyráběný od roku 1961, rozšířený do asi 40 států a v množství ozbrojených konfliktů se používá dodnes.

Samotný projektil se skládá z hlavice, motoru a výmetné nábojky. Střelec musí sešroubovat nábojku se střelou a kompletně ji zasune do hlavně zbraně. Pak ze špičky hlavice odstraní krytku a vytáhne bezpečnostní kolík. Stisknutím spouště se nejprve aktivuje výmetná náplň, která střelu vymrští ven z trubice. Pak se roztáhnou stabilizační křidélka na granátu, zapálí se stopovka na turbínce a aktivuje se raketový motorek na tuhá paliva, který hoří několik sekund. Pokud nefouká silný boční vítr, zbraň zasáhne cíl poměrně přesně.

Základní granát PG-7V měl kumulativní hlavici a dokázal probít 260 mm pancíř. V současnosti se vyrábí moderní verze PG-7VL s dvojnásobným účinkem, přičemž dokáže probít pancíř silný až 500 mm.

Ještě lepší efektivitu nabízí verze PG-7VR s dvojitou kumulativní hlavicí, kde probíjí nejprve dynamickou ochranu tanku a pak samotný pancíř až do tloušťky 600 mm.

Pro tzv. měkké cíle existuje ještě verze OG-7V, která po explozi vytváří šrapnely se smrtícím účinkem až do 7 metrů. Speciální verze granátu TBG-7V pracuje na termobarickém principu a dokáže účinně likvidovat budovy.

Armáda objednává čtyři typy munice. Náboje PG-7VM s kumulativní střelou slouží k boji s obrněnými silami protivníka.

Náboje TB-7VM pak slouží k boji s živou silou protivníka, k ničení pozorovatelen a lehce pancéřované a nepancéřované techniky, na které působí zejména přetlakem vzniklým detonací termobarické trhaviny.

Náboje OFG-7V tříštivo-trhavé s prodlouženým dostřelem pak slouží k boji s živou silou protivníka a lehce pancéřových nebo nepancéřovaných vozidel.

Cvičné náboje NB PG-7VM Practice-T slouží k výcviku obsluh zbraní RPG-7.

(hrb)