Ministerstvo obrany uzavřelo se státním podnikem LOM Praha na čtyři roky rámcovou dohodu na poskytování služeb, souvisejících s provozem Virtuálního náborového střediska české armády. Projekt náborového střediska by měl uchazečům o službu vlasti zjednodušit cestu do uniformy. Nový systém by měl provést rekruty „takřka za ruku“ celým procesem náboru, a to online.
V roce 2030 chce armáda dosáhnout stavu třicet tisíc vojáků, letos v lednu jich bylo 23 tisíc. Pro letošní rok si ozbrojené síly vytkly coby metu získat 2 200 nových vojáků. Napomoci tomu má Virtuální náborové středisko (VNS).
Armáda si od virtuálního náborového centra slibuje zrychlení cesty z civilu do uniformy, zvýšení zájmu mladších generací o ozbrojené síly a také méně papírování.
Potenciálním uchazečům o vstup do české armády tak bude, v uvozovkách stačit, nahrát scan maturitního vysvědčení, zarezervovat si den a hodinu zdravotní prohlídky nebo cviky pro tělesné zkoušky podle instruktážních videí.
Účelem rámcové dohody mezi ministerstvem a LOM Praha je vymezení obecného právního rámce pro uzavírání jednotlivých dílčích smluv.
Mohlo by vás zajímat
Jejich předmětem má být poskytování služeb ve prospěch resortu obrany související s vytvořením a provozem VNS, které bude sloužit k zefektivnění propagace služby v ozbrojených silách, získávání informací potenciálních uchazečů, komunikace s nimi a správa samotného
náborového procesu v internetovém prostředí tak, aby bylo umožněno pružně reagovat na současnou geopolitickou situaci a naléhavou potřebu zásadním způsobem navýšit počet nových příslušníků
ozbrojených sil Armády České republiky.
Maximální cena rámcové dohody byla stanovena na 75 206 611,57 korun bez DPH, tedy 91 milionů s DPH. Maximální hodinová sazba poskytnutého pracovníka LOM Praha má činit 2 760 korun bez DPH.
Virtuální náborové středisko bude představovat webové rozhraní, jež bude mít dvě hlavní funkce. Za prvé přilákat pozornost potenciálních zájemců o službu formou interaktivních prvků, jako jsou počítačové hry s armádní tematikou, encyklopedický obsah o aspektech vojska či vyhledávání pozic v armádě formou používanou pracovními portály.
„Virtuální náborové středisko vnímáme jako platformu pro občana, jak bezpečným způsobem komunikovat s armádou přes internet, něco takového nyní chybí,“ vysvětlil pro iROZHLAS.cz manažer projektu a zároveň armádní mluvčí, plukovník Ivo Zelinka.
„Celý web i aplikaci zamýšlíme jako ‚mobile first‘ (návrh uživatelského rozhraní pro chytré telefony – pozn. red.), budou tam herní prvky. Chceme také nastavit nějakou míru soutěživosti,“ řekl už dříve pro iROZHLAS.cz Zelinka.
„Dnes veškeré další procesy po odeslání přihlášky leží na bedrech rekrutérů. Co se nyní dělá ručně a pomocí excelových tabulek, bude nově zautomatizované,“ popsal Zelinka, proč armáda centrum potřebuje.
Náběh jednotlivých prvků aplikace má trvat několik měsíců, první nábory se touto cestou očekávají kolem poloviny roku.
„Důvodem pro výběr LOM Praha bylo zejména jeho know-how vyvíjet a dodávat sofistikované technologie, například letecké a jiné simulátory, které pro armádu dlouhodobě vytváří,“ řekl mluvčí ministerstva Jiří Táborský. Zároveň coby další výhodu avizuje, že citlivé údaje zájemců o vstup do armády budou pod ochranou státu, nikoliv soukromého subjektu.
Na projektu pracoval tým několika desítek lidí ze Sekce komunikačních a informačních systémů, Velitelství kybernetických sil a informačních operací, Sekce vyzbrojování a akvizic, ale i Oddělení spojovacích a komunikačních systémů 43. výsadkového pluku.
Je cena 75 milionů korun, kterou stát za zakázku zaplatí, obvyklá v místě a čase? Počáteční odhady totiž hovořily o částce cca 20 milionů.
„Zadávající (ministerstvo obrany – pozn. red.) tuto hodnotu ověřil srovnáním cen maximální hodinové sazby pracovníků poskytovatele za práce v rámci plnění obdobných smluv v oblasti IT. Na základě tohoto posouzení lze konstatovat, že cenová hodinová sazba ve výši 2 760,00 Kč bez DPH je cenou v čase a místě obvyklou,“ stojí v dokumentu, který k VNS projednala vláda.
Text rámcové dohody je k dispozici ZDE.
Koncepce výstavby české armády je k dispozici ZDE.
Jan Hrbáček