Ministerstvo obrany, respektive ředitel Agentury vojenského zdravotnictví z Hradce Králové Ladislav Šlechta, si objednal u soukromé koučky Kateřiny Bělkové z Prahy kurz mediace a facilitace. Cena kurzu byla stanovena na 90 tisíc korun. Shodou jistých náhod se ovšem objevilo v registru smluv, že 12, nejspíše vojenských psychologů, se bude učit meditovat.

V označení a specifikaci smlouvy je uvedeno: Kurz – Školení meditace a facilitace. Školení jednoho člena v třídenním kurzu vyjde Agenturu vojenského zdravotnictví na 7 a půl tisíce korun. V Praze či blízkém okolí totiž pracuje pouze pět vojenských psychologů. Protože se jedná o třídenní kurz v rámci zaměstnání, není proto vyloučeno, že armáda bude hradit navíc cestovné i ubytování.

Mapa rozmístění armádních psychologů. Foto: Ministerstvo obrany

Školit se důstojníci budou v Institutu Kappa-Betta v Praze, jehož předsedkyní Kateřina Bělková je.

Z dikce smlouvy vyplývá, že v ní došlo, slovy klasika: k nedopatření, které se stává maximálně jednou za deset let. Nepůjde totiž o nadepsanou meditaci, ale mediaci. Mediace (z lat. mediare = „být uprostřed“, z toho česky zprostředkování) je způsob pokojného řešení sporů a konfliktů, jehož cílem je dohoda. Uplatňuje se v právu i mimo ně, zahrnuta jsou v ní nejen právní, ale vždy také psychologická či sociální specifika.

Facilitace je pak technikou, která umožní dovést skupinu k cíli porady či složitého jednání navzdory úskalí neefektivní komunikace, nedorozumění a nejasností mezi účastníky.

Mohlo by vás zajímat

„Kurz je zaměřený na osvojení si dovedností z oblasti meditace a facilitace – řešení interpersonálních konfliktů prostřednictvím mediátora. Účastníci školení se seznámí se základními dovednostmi mediátora, principy, fázemi a technikami mediačního procesu, následně dovedou aplikovat základní principy mediace, facilitace a vyjednávání v rámci firemních interpersonálních konfliktů,“ stojí ve smlouvě.

Přestože to není ze smlouvy zřejmé, školit se bude patrně 12 vojenských psychologů z odboru operační psychologie. Napovídá tomu, že kontaktní osobou je asistentka náčelnice Odboru operační psychologie Agentury vojenského zdravotnictví Heleny Sovákové Martina Pleslová.

Kateřina Bělková je absolventkou Vysoké školy podnikání a práva, je také zakladatelkou a výkonnou ředitelkou školy mediace, viz její profil na profesní síti LinkedIn.

„Jsem koučka, mediátorka, expertka na komunikaci a profesionální vyjednávání, facilitátorka a zakladatelka Školy mediace. Absolvovala jsem řadu profesionálních a specializačních výcviků a kurzů mediace, komunikace, vyjednávání, psychoterapie, psychoanalýzy a koučinku. Složila jsem státní zkoušky z mediace a rodinné mediace a jsem tak zapsanou mediátorkou a zapsanou rodinnou mediátorkou. Jsem výkonnou ředitelkou Školy mediace, která se plně věnuje výcvikům speciální komunikace, vyjednávání, mediace, facilitace a řízení konfliktů. Jsem předsedkyní neziskové organizace Kappa Beta Institut, z.s., která podporuje vzdělávání, osvětu a rozvoj mediace v českém prostředí. Jsem vyučující předmětu mediace,  vyjednávání, komunikace a řešení sporů na Newton University v postgraduálních programech MBA a LLM. Jsem členkou Asociace manželských a rodinných poradců,“ tvrdí o sobě na svém webu Kateřina Bělková.

(hrb)