Ministerstvo obrany a Asociace leteckého a kosmického průmyslu (ALKP) stvrdili dohodu o partnerské spolupráci mezi. Asociace je nejsilnější oborovou asociací sdružující hlavní výrobce a poskytovatele služeb v leteckém a kosmickém průmyslu v České republice. Vstupenkou do nejvyšší technologické ligy se pro české letecké a potenciálně i kosmické společnosti stala průmyslová spolupráce dojednaná ministerstvem obrany při nákupu nadzvukových letounů F-35 od americké vlády a společnosti Lockheed Martin, do které je ve 14 projektech zapojeno 13 českých podniků a univerzit.
Za ministerstvo dohodu podepsal náměstek ministryně obrany Daniel Blažkovec, za asociaci její prezident Josef Kašpar a viceprezident Viktor Sotona. Přítomni byli členové představenstva a dozorčí rady ALKP a zástupci sekce průmyslové spolupráce ministerstva obrany.
K prohlubování již existující spolupráce dochází v kontextu probíhající modernizace Armády České republiky a masivního přezbrojování zemí EU, NATO i partnerů. Cílem intenzivnější spolupráce je posílit kapacity, technologický a znalostní potenciál českých leteckých a kosmických obranných technologií a průmyslu, a také přispět k jejich uplatnění ve světě.
Česká republika je v leteckém a kosmickém průmyslu na světové špičce, může se pochlubit jak vlastní výrobou letadel a kompletním dodavatelským řetězcem, včetně opravárenských a výcvikových kapacit, tak rozvinutou vývojovou a výzkumnou infrastrukturou.
Mohlo by vás zajímat
Česká republika je jednou z pouhých devíti zemí na světě, které mají schopnosti na vlastním území vyvinout a vyrobit letadlo, s čímž se také pojí schopnost zajištění výcviků vojenských pilotů na letounech a simulátorech vlastní výroby.
V kosmické oblasti má Česko vlastní satelity a nově také přicházíme s ambiciózními kosmickými misemi ve spolupráci s agenturou ESA. Prosazování dodávek finální produkce s vysokou přidanou hodnotou proto patří mezi zájmové oblasti spolupráce ministerstva obrany a ALKP.
Podpora státu a domácí reference jsou pro prosazování leteckých a kosmických technologií ve světě zásadní. Na straně zákazníků českých společností totiž většinou stojí zahraniční vlády, armády, státní podniky či nadnárodní korporace, pro které je zaštítění státem nezbytností k navázání spolupráce s českými podniky. Zvyšování hodnotového postavení českých společností v globálních dodavatelských řetězcích je další z priorit spolupráce mezi resortem obrany a ALKP.
Vstupenkou do nejvyšší technologické ligy se pro české letecké a potenciálně i kosmické společnosti stala průmyslová spolupráce dojednaná ministerstvem obrany při nákupu nadzvukových letounů F-35 od americké vlády a společnosti Lockheed Martin, do které je ve 14 projektech zapojeno 13 českých podniků a univerzit. ALKP byla přitom v úvodu vyjednávacího procesu resortem obrany pověřena rolí industriálního partnera pro Lockheed Martin za účelem zmapování průmyslových schopností ČR.
Transparentní dialog ministerstva obrany s celým odvětvím nastavený ve spolupráci s ALKP coby nejsilnějším oborovým sdružením otevřel českým podnikům dveře pro jednání o další spolupráci nad rámec již sjednaných projektů s americkými zbrojařskými špičkami. Programy průmyslové spolupráce jsou u strategických projektů prioritou MO a v rámci vyzbrojovacích programů vzdušných sil resort očekává v důsledku uzavřené dohody další prohloubení spolupráce s ALKP coby oborovým koordinátorem. Jedná se například o ohlášené vyjednávání o pořízení středního transportního letounu pro AČR, kdy průmyslová spolupráce bude opět důležitým aspektem.
Nedílnou součástí posilování konkurenceschopnosti českého průmyslu je vědecko-výzkumná spolupráce, jejíž rozvoj v oblasti obranných leteckých technologií Dohoda mezi MO ČR a ALKP rovněž podpoří.
ALKP je nejsilnější oborovou asociací sdružující hlavní výrobce a poskytovatele služeb v leteckém a kosmickém průmyslu v ČR. Asociace zastupuje 51 členů s více než 10 tisíci zaměstnanci a celkovým obratem téměř 40 mld. Kč. Největší hráči z odvětví, technologičtí inovátoři a vizionáři, výrobci finální produkce a producenti komponent spojili síly, aby na půdě ALKP vybudovali silnou oborovou komunitu. Do představenstva ALKP byli zvoleni šéfové Aero Vodochody, VZLÚ, LOM PRAHA, Aircraft Industries, PBS Velká Bíteš a Jihostroj. Prezidentem je Josef Kašpar. Asociace bude prosazovat uplatnění know-how svých členů v civilních i obranných aplikacích, včetně zapojení do významných mezinárodních projektů. Vlajkovou lodí je v tomto projekt průmyslové spolupráce s americkým koncernem Lockheed Martin.
(hrb)