Ministerstvo obrany si od akciové společnosti East Bohemian Airport kupuje několik nemovitostí – pozemky i stavby – na pardubickém letišti, kde působí mimo jiné Centrum leteckého výcviku. Za nemovitosti resort obrany zaplatí 113 milionů korun, jak vyplývá z registru smluv.

Společnost East Bohemian Airport (EBA) je provozovatelem civilní části letiště v Pardubicích. Loni v říjnu uzavřela smlouvu o společném užívání vojenského letiště až do roku 2032. Vlastníkem EBA je statutární město Pardubice (vlastní 66 % akcií) a Pardubický kraj (vlastní 34 % akcií).

Pardubické vojenské mezinárodní veřejné letiště je letištěm s povoleným provozem civilních letadel. Dále má statut letiště „OPEN SKIES“ ( Otevřeného nebe) pro Českou republiku.

Provozovatelem letiště je Armáda České republiky – Správa letiště Pardubice, civilní část má pod sebou East Bohemian Airport a.s.. Správu letiště Pardubice má pod sebou 14. pluk logistické podpory, 34. základna KIS – uzel KIS Pardubice. Civilní správu mají pod sebou už zmiňovaná East Bohemian Airport a Centrum leteckého výcviku státní podnik Pardubice (CLV).

Mohlo by vás zajímat

Simulační centrum pro letouny L-39NG v Pardubicích. Foto: CLV

Kupní cena 113 816 000 korun

Z registru smluv vyplývá, že nyní East Bohemian Airport prodává ministerstvu obrany několik pozemků na letišti: zastavěnou plochu a nádvoří o výměře 1 562 metrů čtverečních, jejíž součástí je stavba pro administrativu v Popkovicích. Dále pak zastavěnou plochu a nádvoří o výměře 1 832, jejíž součástí je stavba bez čísla popisného a čísla evidenčního, takzvaná jiná stavba. Dále pak plochu o výměře 4 516 metrů čtverečních a další plochu o výměře 2 673 metrů čtverečních.

East Bohemian Airport prodává výše popsané nemovitosti za kupní cenu ve výši 113 816 000 korun. Kupní cena byla stanovena s přihlédnutím ke dvěma znaleckým posudkům, které zpracovali znalci jmenovaní rozhodnutím předsedy Krajského soudu v Hradci Králové.

East Bohemian Airport v kupní smlouvě deklaruje zájem užívat prostory v prodávané administrativní budově do doby dostavby druhého nadzemního podlaží Terminálu Jana Kašpara, tedy do 31. prosince letošního roku.

Smlouvu podepsali za East Bohemian Airport předseda představenstva Jindřich Tauber a za ministerstvo obrany ředitel Agentury hospodaření s nemovitým majetkem Tomáš Urbánek.

Částečně začerněná kupní smlouva je k dispozici ZDE.

Chystá se rozvoj letiště

Podle ministerstva obrany je cílem další rozvoj areálu vojenského Letiště Pardubice. „Nákup iniciovaly armádní složky působící na letišti prostřednictvím zástupce náčelníka Generálního štábu – náčelníka štábu. Uživatelem nemovitostí budou Vzdušné síly Armády České republiky. Údržbu nemovitostí bude zajišťovat Agentura hospodaření s nemovitým majetkem,“ uvedla k dotazům Ekonomického deníku Simona Cigánková z ministerstva obrany.

Bude chtít armáda do nemovitostí investovat? Určitě, ale zatím nedokáže odhadnout výši investice. „Po převzetí nemovitostí bude nezbytné seznámit se detailně se stavebně technickým stavem objektu, aby mohla být vyhodnocena potřeba investice a její rozsah,“ pokračuje Cigánková.

Ministryně obrany Jana Černochová v Centru leteckého výcviku v Pardubicích. Foto: Ministerstvo obrany

Kvůli dlouhodobé výluce v Čáslavi

Vzdušné síly, konkrétně Správa letiště Pardubice, mají následující záměr: „Budovy budou využity k optimalizaci rozmístění jednotlivých kancelářských a skladovacích prostor Správy letiště Pardubice, zejména ve vztahu k plánované dlouhodobé výluce 21. základny taktického letectva Čáslav a z ní vyplývající zvýšené potřebě kapacit na letišti.“

„V dlouhodobém horizontu budou budovy využívány pro rozvoj Správy letiště Pardubice v rámci Vzdušných sil AČR, zajištění výluk ostatních vojenských základen a jiných potřeb AČR, například ve prospěch působení jednotek teritoriální obrany.  V jedné z budov je momentálně dislokován Inspektorát cizinecké policie zabezpečující hraniční kontrolu cestujících. Probíhají jednání s PČR o společném využívání budovy a možnostech uvolnění prostoru v budoucnosti. Aktuálně počítáme se sdílením. Pokud se týká přestavby budov, bude nutné provést opravy budov tak, aby vyhovovaly současným hygienickým normám; jde o sociální zařízení, vysušení a odstranění plísní, zasíťování budovy informačními systémy AČR a o další nutné opravy.“

Vojáci, klid, a pak zase vojáci

Pardubické letiště se nachází na jihozápadním okraji města, spadá do katastrálních území Popkovice, Staré Jesenčany, Dražkovice, Třebosice a Starý Mateřov. Letiště leží jižně od dostihového závodiště Velké pardubické.

Letiště Pardubice vzniklo za první republiky, do roku 1995 sloužilo především k vojenským účelům.

Novodobá historie vojenského letectva na letišti Pardubice se pak datuje od 1. prosince 2003, kdy z důvodu rozsáhlé reformy Armády České republiky byla k 30. listopadu 2003 zrušena 34. základna Speciálního letectva a jako její nástupnická organizace byla vytvořena Správa letiště Pardubice.

Jedním z prvních úkolů, kromě nepřetržitého zabezpečení letištních provozních služeb (řízení letového provozu, údržby vzletové a přistávací dráhy, světelných a radiotechnických zařízení, údržby travnatých ploch a budov v areálu letiště), bylo odsouvání nepotřebného majetku po již zmíněné letecké základně a předání uvolněných objektů pro nově vznikající 14. pluk logistické podpory, který začal zaujímat prostory na letišti Pardubice od 1. 4. 2004 a od 1. 7. 2004 začal plně působit včetně svého podřízeného 141. zásobovacího praporu.

Téměř souběžně vzniká Centrum leteckého výcviku (1. 4. 2004) jako nová součást LOM Praha, jehož hlavním úkolem je základní a pokračovací letecký výcvik posluchačů Univerzity obrany a mladých armádních pilotů.