INZERCE

Oceněný koordinátor pomoci Ukrajině Vojtěch Pomikálek (druhý zleva) a Marián Bizub (poslední zprava) s ministryní obrany Janou Černochovou. Foto: Ministerstvo obrany

Ministerstvo obrany darovalo terénní auta, autobusy a dodávky za 10 miliónů opavskému spolku, Team 4 Ukraine získal dva Defendery

Ministerstvo obrany bezúplatně převedlo na zapsaný spolek Cesta naděje života tři autobusy, dvě dodávky a několik terénních vozů. Cílem spolku je pomáhat válkou sužované Ukrajině. Spolek se zavázal, že po dobu pěti let od nabytí vlastnictví využívat tento majetek výhradně ve veřejném zájmu, kterým je poskytování humanitární a zdravotní pomoci občanům Ukrajiny, včetně činností souvisejících s poválečnou rekonstrukcí oblastí postižených agresí Ruské federace. Jiná organizace – Team 4 Ukraine – získala od ministerstva bezúplatně dva vozy Land Rover Defender.

Ministerstvo obrany na spolek převedlo majetek v účetní hodnotě korun bez DPH. Mimo jiné tři autobusy Karosa, dva autokary a jeden dálkový, dále pak dvě dodávky Ford Transit, jednu Avii s valníkem, tři terénní vozy sovětské výroby UAZ a jednu vojenskou sanitu UAZ.

Předsedou spolku z Kravař u Opavy je podnikatel ve stavebnictví a majitelem společností Bizub s.r.o. a PlusMax s.r.o. Marián Bizub.

„Marián Bizub, podnikatel ve stavebnictví, zaměstnával před válkou asi 80 lidí z Ukrajiny. Dnes je více než 50 z nich mrtvých… Zaměstnanci byli i jeho přátelé, díky nimž se mu podařilo stát se úspěšným podnikatelem v České republice. Po vypuknutí války a děsivých historkách, které mu jeho chlapci vyprávěli, se z obyčejného podnikatele stal člověk, který veškeré své úsilí podřídil jedinému cíli: pomoci Ukrajině přežít válku z humanitárních důvodů, a to i za cenu toho, že nepřežije jeho podnikání,“ lze se dočíst na webu Cesty naděje života.

Cesta naděje života, jejímž zakladatelem Marián Bizub je, pomáhá primárně civilnímu obyvatelstvu.

„Naše pomoc cílí nejvíce na dětské domovy na západní Ukrajině a uprchlická centra v těžko dostupných oblastech. Jsme vlastně takovým ledoborcem, který razí průchod pro ostatní organizace,“ vysvětluje Bizub s tím, že nyní jsou jeho lidé aktivní v nedávno osvobozovaných oblastech, konkrétně v Izjumské oblasti. 

Koordinátorem pomoci pro Moravskoslezský kraj a Ukrajinu ve spolku je voják mechanizované roty armádních záloh při 44. lehkém motorizovaném praporu Jindřichův Hradec Vojtěch Pomikálek. Ten za svoje aktivity obdržel Záslužný kříž ministra obrany České republiky.

„Nabyvatel se zavazuje po dobu pěti let nepřevést vlastnické právo k převáděnému majetku na třetí osobu, vyjma jeho zpětného bezúplatného převodu do vlastnictví České republiky, nepronajmout ani nezatížit zástavním právem. Nabyvatel se zároveň zavazuje, že převáděný majetek nebude využívat ke komerčním ani soukromým účelům, zabezpečí vedení knihy jízd, trvalé místo k parkování a určí osobu odpovědnou za uložení a ošetřování převedeného majetku,“ stojí ve smlouvě o bezúplatném převodu.

Zapsaný spolek Team 4 Ukraine pak získal od ministerstva bezúplatně dva Landrovery Defender v hodnotě cca 2,5 milionu korun.

„Vlastnictví k převáděnému majetku přechází na nabyvatele okamžikem jeho převzetí. Nabyvatel se zavazuje po dobu 5 let od nabytí vlastnictví využívat tento majetek výhradně ve veřejném zájmu, kterým je využití vozidla pro dopravu humanitární pomoci občanům Ukrajiny, včetně přepravy takové pomoci a členů humanitárních týmů na Ukrajinu či do jiných oblastí postižených agresí Ruské federace,“ stojí ve smlouvě.

Team4Ukraine (T4U) byl vytvořen odborníky, kteří v Ukrajině pracují na různých projektech již od roku 2014. Cíle T4U zahrnují podporu občanské společnosti, profesionalizaci nevládního sektoru, specializovaný výcvik bezpečnostních a zdravotních složek zaměřený na dosažení kompatibility s operačními standardy složek EU a NATO, a v neposlední řadě přímou humanitární pomoc konkrétním civilistům a civilní infrastruktuře a pomoc konkrétním jednotkám obránců Ukrajiny.

Team 4 Ukraine realizoval například akci Sanitky pro Ukrajinu. Foto: T4U

Členové a spolupracovníci T4U podnikli řadu monitorovacích misí, výzkumných cest a výprav s humanitární pomocí, stejně jako praktických a teoretických seminářů s tematikou reformy bezpečnostních složek, kybernetické a informační bezpečnosti, taktického výcviku, metod hybridní války a jejích projevů a sdíleli na nich své zkušenosti z České republiky, Slovenska, Velké Británie, Německa a dalších zemí. Krom výše zmíněného T4U zásobuje obránce Ukrajiny potřebným speciálním vybavením a poskytuje přednemocniční zdravotní péči v ostřelovaných oblastech. Součástí monitorovacích misí, které členové T4U realizují prakticky bez přerušení od začátku ruské invaze, je i sběr důkazů pro účely vyšetřování válečných zločinů. Členové T4U, kteří se věnují monitorovacím aktivitám, jsou speciálně vyškolení pozorovatelé a kriminologové se zkušenostmi z mezinárodních pozorovatelských misí (OBSE), kteří svou činnost v terénu koordinují s ukrajinskými i českými orgány činnými v trestním řízení.

(hrb)