Je to zdánlivě drobná změna ve dvou výrazech. Místo cílení dostupnost. V souvislosti s regulací hazardu přitom nejde jen o slovíčkaření, ale o velkou změnu s reálnými dopady. Týká se totiž chystané novely zákona o hazardních hrách z dílny ministerstva financí, která má přinést ještě přísnější podmínky například pro internetové sázení. Nově by se tak legislativní pravidla vztahovala na veškeré hazardní hry jakkoliv dostupné na našem území a nikoliv už jen těch, které by byly přímo cílené na místní obyvatele.
Právě v této formulaci je háček stávající praxe, úřady totiž musejí velmi složitě prokazovat, že konkrétní hazardní hra je vysloveně zaměřená na lidi s bydlištěm v České republice. Návrh novely zákona poslalo ministerstvo financí do meziresortního připomínkového řízení. Úprava počítá také se zjednodušením systému blokací internetových stránek s nelegálnímii hazardními hrami, ale i se snížením byrokratické zátěže jak pro samotné provozovatele her, tak i pro státní úřady.
„Navrhovaná právní úprava směřuje k potlačení nelegálního provozování hazardních her na území České republiky v co nejvyšší možné míře a současně k dostatečné motivaci legálních provozovatelů k dodržování zákona o hazardních hrách a souvisejících právních předpisů,” shrnuje svůj záměr strážce státní kasy v důvodové zprávě. Doplňuje také, že dalším prvkem navrhované úpravy bude i vyšší ochrana samotných hráčů hazardních her.
Ministerstvo přitom upozorňuje, že potřeba zaměřit se více na dostupnost hazardu na internetu souvisí i s proběhnuvší pandemií a s tím spojenými lockdowny.
„Jedná se o důsledek obecných trendů a technologického pokroku, ke kterému došlo od přijetí zákona o hazardních hrách, a který byl významně posílen také vlivem pandemie covid-19, kdy se s ohledem na restriktivní protipandemická opatření významně zvýšil podíl hazardních her provozovaných a vyhledávaných hráči na internetu.”
Mohlo by vás zajímat
Praxe navíc podle úřadu ukázala, že některé nástroje státu k regulaci hazardu se ukázaly v poslední době jako neefektivní. A zmiňuje přitom právě složitý a zdlouhavý proces prokazování protiprávního jednání a následné blokace internetových stránek s nelegálně provozovanými hazardními hrami.
„Novelou se navrhuje zpřesnit a doplnit právní úpravu definice z „cílení“ hazardní hry na dostupnost hazardní hry a zjednodušení procesu blokace internetových stránek s nelegálně provozovanými hazardními hrami tak, aby byl celý proces jednodušší, přehlednější a umožnil rychle reagovat na protiprávní jednání,” vysvětluje ministerstvo.
Za hazardní hru provozovanou na území České republiky se tak má nově považovat jakákoliv taková hra, která je na českém území dostupná, a nikoliv tak jako dosud pouze ta, která cílí na občany s pobytem na území České republiky. Pro větší efektivitu státního dohledu je podle financí taková změna nezbytná.
Snížení administrativní zátěže se pak má podle ministerstva financí projevit zejména v oblasti právní úpravy kaucí, která má lépe reagovat na rozsah podnikatelské činnosti provozovatele.
„Výše složené kauce se bude odvíjet od poslední pravomocně stanovené daně z hazardních her. Takto bude zaručeno, že provozovatel hazardní hry s větším rozsahem činnosti skládá vyšší kauci, která by pokryla případné nedoplatky spojené s provozem hazardních her,” komentuje to úřad. Podle něj se jedná o objektivní a spravedlivé určování výše kaucí. Nebere totiž ohled na počet vydaných základních povolení či povolení k umístění herního prostoru, ale je odvíjí se od skutečného rozsahu činnosti daného provozovatele. Díky tomu by měl být zjednodušen také celkový proces správy kaucí jak na straně provozovatele, tak na straně státu.
Ministerstvo také upozorňuje, že v současné době je řada povinností provozovatelů hazardních her stanovena v zákoně jen v obecné rovině a nepřesně.
„Navrhovaná právní úprava tento nedostatek odstraňuje a podrobně vymezuje jednotlivé povinnosti přímo v daném právním předpisu. Obecně i na základě dosavadních zkušeností je nová právní úprava vedena snahou zvýšit právní jistotu napříč dotčenými subjekty,” poznamenává resort vedený Zbyňkem Stanjurou (ODS).
Úředníci si od novely slibují i to, že státu díky vyšší efektivitě a také právní jistotě přinese i pozitivní dopad na státní rozpočet.
„Preciznější právní úprava sníží také riziko potenciálních sporů a náhrad škod. Z hlediska dopadů na veřejné rozpočty lze počítat s pozitivním efektem, a to zejména ve střednědobém a dlouhodobém horizontu,” věří ministerstvo.
Podle něj se pak zvýší i inkaso daně z hazardních her, a to jednak díky efektivnějšímu potlačování nelegálního hazardu, ale i dalšímu rozšíření oblasti zdaněného hazardu.
„Nově se umožní účast na internetové hazardní hře i cizincům, kteří nemají bydliště na území ČR,” uvádí příklad resort financí. Podle něj tak budou srovnány podmínky mezi internetovou hrou a “pozemním” provozem, v rámci něhož se cizinci hazardní hry už nyní účastnit mohou.
„Celkové dopady do veřejných rozpočtů po zohlednění nových nákladů a výnosů navrhované právní úpravy zákona o hazardních hrách se odhaduje pozitivní, ve výši vyšších desítek milionů korun ročně oproti stávající úpravě,” vypočítává pak ministerstvo.
Intenzivnější postup vůči provozovatelům nelegálních her zejména na internetu pak podle něj může hlavně zpočátku přinést víc práce a tedy i nutnost mírného navýšení kapacit na straně Celní správy a samotného resortu financí, žádné další nároky na státní kasu prý ale návrh nepřinese: „Tento nápor bude řešen vnitřní realokací personálních zdrojů.”
Kromě státu a podnikatelů v hazardu má ale novela přinést také ještě silnější ochranu samotných hráčů. Resort tak zmiňuje, že jako nepřímý dopad očekává snížení rizika rozvoje patologického hráčství.
Tomáš Svoboda