INZERCE

Karlovarský hotel Thermal nenechává nikoho chladným, a to nejen kvůli své brutalistické architektuře. Hotel vlastněný státem se léta potácí na hranici ziskovosti a přes čtyřicet let stará budova si žádá zásadní rekonstrukci. Repro: thermal.cz

Ministerstvo financí: Cílem je co nejvíc zachovat architektonickou hodnotu Thermalu

Prioritou nadcházející modernizace karlovarského hotelu Thermal, v němž se mimo jiné odehrává probíhající filmový festival, je v maximální možné míře zachovat architektonickou hodnotu budovy, která byla postavena v 70. letech ve stylu brutalismu podle návrhu manželů Věry a Vladimíra Machoninových. Ministerstvo financí, které státní hotel spravuje, tak reagovalo na obavy příbuzných architektů Machoninových z rekonstrukce. Současný stav hotelu označili vnoučata Marie a Jan Kordovští za systematickou destrukci a vyzvali ke zveřejnění plánů chystaných oprav.

Rekonstrukce hotelu Thermalu který je každoročně centrem Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, spočívá podle ministerstva financí v provozních a technických úpravách a nezbytné modernizaci. Týkat se bude hlavně zateplení, výměny oken, rozvodů vody či elektřiny. „Prioritou akcionáře – ministerstva financí – je, aby architektonická hodnota hotelu zůstala v maximální možné míře zachována. Tuto prioritu Thermal zohledňuje při zadávání zakázek na projektovou dokumentaci, které zároveň respektují autorská práva ke všem uměleckým dílům,“ sdělil na dotaz ČTK mluvčí úřadu Jakub Vintrlík.

Kordovští v otevřeném dopise vedení hotelu a ministryni financí Aleně Schillerové (za ANO) vyzvali odpovědné osoby k větší otevřenosti a také ke komunikaci s autorkou návrhu, jejich babičkou Věrou Machoninovou. Ministerstvo financí ale tvrdí, že zástupci akcionáře s Machoninovou i jejím právníkem průběžně komunikují, což mají i písemně zdokumentováno. „Mnohokrát byla paní Machoninová pozvána přímo do Thermalu a tato pozvánka a otevřenost ke komunikaci s paní Machoninovou samozřejmě stále platí,“ uvedl Vintrlík.

Zákon o zadávání veřejných zakázek však podle Vintrlíka zadavateli neumožňuje, aby při výběru zhotovitele jednotlivých zakázek zohledňoval rodinné vazby na původní architekty stavby. V jedné ze soutěží o zateplení hotelu byl uchazečem i ateliér dcery Machoninové. „Nicméně její finanční nabídka byla zhruba třikrát vyšší než u ostatních uchazečů,“ poznamenal mluvčí ministerstva financí.

Vnoučata Machoninových žádají, aby odborná i laická veřejnost měla možnost seznámit se s projektem modernizace Thermalu. Chtějí také vědět, kdo je architektem rekonstrukce, kdo bude provozovat bazénové centrum nebo jaký osud čeká dobová umělecká díla umístěná v hotelu. Thermal si podle nich zaslouží citlivou a promyšlenou rekonstrukci, prozatím kusé informace o projektu tomu ale podle nich nenasvědčují.

Dlouho očekávaná rekonstrukce hotelu má začít letos. V horních patrech už vzniklo několik ukázkových pokojů, podle kterých by se opravy budovy měly dělat. Ředitel Thermalu Michal Kočarko v červnu řekl, že při modernizaci se hotel snaží dodržet co nejvíce z výjimečného architektonického stylu, ale zároveň musí rekonstrukce vytvořit podmínky pro 21. století.

Moderní hotelový komplex a lázeňské sanatorium Thermal ve funkcionalistickém slohu byl vystavěn v letech 1967 – 1976 podle projektu českých architektů manželů Věry a Vladimíra Machoninových. Výstavbě hotelu musela tehdy ustoupit celá Chebská ulice s původní zástavbou z 19. století, včetně secesního domu Alice, Mattoniho vily, hotelu Pošta či Komenského školy. Slavnostní zahájení provozu hotelu Thermal proběhlo v lázeňské sezóně roku 1977.

Moderní šestnáctipodlažní výšková budova hotelu železobetonové konstrukce ve funkcionalistickém slohu je doplněna kongresovým centrem. Jde o jedno z největších kongresových center v západních Čechách. Celková kapacita přesahuje 2 000 konferenčních míst. Největší měrou se na ní podílí Velký sál s 1 148 místy. 1 000 míst je rozloženo mezi další dva sály a menší salonky, všechny s variabilním uspořádáním. Centrum je tak vhodné pro pořádání kongresů všech typů a velikostí – od menších akcí komorního typu až po velké mezinárodní konference.

V objektu se nachází také stylová restaurace, kavárna, noční klub, parkoviště, garáže, autoservis a myčka. Thermal se stává každoročně ústředním bodem Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary.

Hotel nabízí komfortní ubytování v jednolůžkových, dvoulůžkových pokojích i v apartmánech. Pokoje s balkóny skýtají výhled na lázeňskou část města. Pokoje s francouzskými balkony nabízejí jedinečný pohled do parku. Moderní čtyřhvězdičkový hotel je umístěn v samém srdci Karlových Varů. Leží na okraji lázeňské zóny, nedaleko sadů Antonína Dvořáka a kolonád s léčivými prameny.

-čtk, nik-