INZERCE

Ministerstvo financí chybně vyplatilo přes dvě miliardy korun

AKTUALIZOVÁNO | MF v roce 2013 uvolnilo z VPS celkem 2,3 miliardy korun na projekty, které měly být ve schváleném státním rozpočtu zahrnuty v rozpočtových kapitolách příslušných ministerstev.

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) prověřil, jak Ministerstvo financí (MF) hospodařilo v roce 2013 s prostředky z rozpočtové kapitoly Všeobecná pokladní správa (VPS). NKÚ zkontroloval výdaje v celkové výši 17,3 miliardy korun. V křesle min istra financí se v průběhu roku vystřídal Miroslav Kalousek (TOP09) a nestraník Jan Fischer, který úřad zastával ve vládě Jiřího Rusnoka.

Z Všeobecné pokladní správy se mají hradit výdaje, které mají všeobecný charakter a nespadají do působnosti jiné rozpočtové kapitoly. Navzdory tomu  MF v roce 2013 uvolnilo z VPS celkem 2,3 miliardy korun na projekty, které měly být ve schváleném státním rozpočtu zahrnuty v rozpočtových kapitolách příslušných ministerstev.Tyto prostředky získaly například Ministerstvo vnitra, Ministerstvo zahraničních věcí, samotné MF či Česká unie sportu.

Součástí VPS je i vládní rozpočtová rezerva, která slouží k pokrytí nezbytných a neočekávaných výdajů. Kontrola ukázala, že MF z ní uvolnilo celkem 442,9 milionu korun na úhradu výdajů, které byly předvídatelné nebo u kterých MF neověřilo, jestli příslušní správci kapitol nejdřív hledali prostředky k pokrytí těchto výdajů ve svých vlastních zdrojích, což by podle rozpočtových pravidel měli.

Ministerstvo zahraničních věcí tak získalo 124,5 milionu korun, z čehož 75 milionů bylo určeno na příspěvky mezinárodním organizacím. Tyto příspěvky ovšem patří mezi mandatorní výdaje resortu. Ministerstvo kultury získalo v rozporu s rozpočtovými pravidly 50,5 milionu korun, které použilo například na festivaly MFF Karlovy Vary, Febiofest nebo Pražské jaro. Resort kultury dále získal z vládní rozpočtové rezervy 17 milionů korun na pořádání akcí v souvislosti s oslavami výročí příchodu Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu, které ovšem plánovalo již od roku 2012. Ve všech případech šlo o předvídatelné výdaje.

MF financovalo z VPS necelými 355 miliony korun dva programy vedené v ISPROFIN. V Programu rozvoje a obnovy materiálně technické základny regionálního školství bylo v roce 2013 rozděleno 93,4 milionu korun, přestože tuto oblast mělo financovat ministerstvo školství, respektive obce a kraje. Navíc neexistuje jasná metodika pro výběr akcí, které budou do programu zařazeny, a o jejich zařazení rozhodoval ministr financí. Na program Akce financované z rozhodnutí Poslanecké sněmovny Parlamentu a vlády ČR vydalo MF v roce 2013 celkem 261,3 milionu korun. O uvolnění 103,4 milionu korun přitom rozhodl ministr financí, i když to neumožňovala pravidla schválená rozpočtovým výborem sněmovny. Ani u tohoto programu není jasné, na základě jakých pravidel byly akce do programu zařazeny a jak bylo rozhodnuto o objemu přidělených financí. Takové rozhodování o obou programech pokládá NKÚ za netransparentní.

Vzhledem k výše uvedeným zjištěním považuje NKÚ za nadbytečný převod prostředků určených na obsluhu státního dluhu ve výši 2 miliard korun do kapitoly VPS. Tyto prostředky mohlo MF využít na snížení schodku státního rozpočtu.

AKTUALIZACE

„Ministerstvo financí se neztotožňuje s výkladem rozpočtových pravidel ze strany NKÚ. Vláda, potažmo ministr financí, jsou dle zákona oprávněni rozhodovat o použití prostředků ve vládní rozpočtové rezervě na rozpočtově nezajištěné potřeby a nezbytné či nepředvídatelné výdaje.

Žádosti o rozpočtová opatření jsou dlouhodobě a důsledně prověřovány Ministerstvem financí. To nic nemění na tom, že vláda má oprávnění rozhodnout o použití prostředků dle svého uvážení.

Ministr financí je rovněž oprávněn provádět rozpočtová opatření z kapitoly Státní dluh na zajištění rozpočtově nezajištěných potřeb – například zajištění vyšších odvodů do rozpočtu EU na konci roku 2013. Dovozování, že by tyto prostředky mohly být použity na snížení státního dluhu, je mylné,“ konstatuje MF ČR ústy svého mluvčího Radka Ležatky.

-tz-