Ještě tento měsíc se americké ministerstvo energetiky chystá vypsat několik výzev pro podporu na modernizaci elektrické sítě. Co to vlastně přesně znamená?

Portál Breakingenergy.com přinesl informaci o tom, že se americké ministerstvo energetiky chystá vypsat několik výzev na podporu modernizace americké elektrické sítě. Tentýž portál přináší krátkou analýzu toho, co si pod takovou modernizací vlastně máme představit.

Elektrická síť se dá považovat za nejdůležitější technologický počin dvacátého století. Napájí naše domovy, kanceláře, nemocnice, školy, ale také naše oblíbené spotřebiče od chytrých telefonů až po televizory s full HD rozlišením. Elektrická síť tak dnes stojí před potřebou dalšího rozvoje.

Modernizace elektrické sítě napomůže plnému využívání moderních technologií v 21. století. Zatímco většina investic do modernizace sítě byla učiněna soukromým sektorem, který sítě vlastní a provozuje, americké ministerstvo energetiky investuje do technologií, které přinesou revoluci ve způsobu, jakým se elektřina vyrábí, skladuje a přenáší. Většina takových investic do modernizace sítí může zlepšit náš každodenní život.

Nižší účty za energii

Současná funkce elektrické sítě je velmi jednoduchá. Na jedné straně je někdo, kdo vyrobí elektřinu a prostřednictvím sítě ji pošle spotřebiteli na druhou stranu. Moderní elektrická síť by však mohla umožnit oboustrannou komunikaci, kdy budou kromě elektřiny proudit také data. Tím budou operátoři lépe vědět, jak je elektrická síť aktuálně vytížená, což povede k jejímu efektivnějšímu využití a větší spolehlivosti. To může snížit náklady jak majitelům infrastruktury, tak i koncovým zákazníkům. Ministerstvo energetiky USA již od roku 2009 podporuje fond, z něhož se financuje instalace tak zvaných „chytrých drátů“, které oboustrannou komunikaci umožňují. V USA je jich instalováno více než 16,5 milionů metrů.

Větší portfolio možností

Ve Spojených státech se v poslední době rozvíjí výroba elektřiny mimo standardní elektrárny, ponejvíce pak pomocí střešních solárních panelů. Jde o tak zvanou „distribuovanou výrobu“ elektřiny. Jestliže domácnost nebo komerční budova vyrábí elektřinu pomocí fotovoltaiky, operátoři elektrických sítí potřebují tuto elektřinu vybalancovat s výrobou z tradičních zdrojů. Modernizace elektrické sítě tento proces velice usnadní a tím zase o něco klesnou náklady.

Kromě toho s tím, jak se rozvíjí výroba elektřiny pomocí obnovitelných zdrojů, které negarantují stabilní produkci elektřiny (fotovoltaika, vítr), bude zapotřebí také lépe řešit její uskladnění. Modernizovaná síť bude moci elektřinu zadržovat v době, kdy vítr fouká a Slunce svítí, a skladovat ji pro dobu, kdy jí bude zapotřebí.

Méně časté a menší výpadky dodávek

V současné době se odhaduje, že až 90 % výpadků dodávek elektřiny je způsobeno problémy distribuční sítě. Že se o nich provozovatel sítě dozví, je většinou díky telefonátům zákazníků na tísňové linky. Za pomoci modernizované sítě budou moci výpadky dodávek býti rychleji identifikovány a dodávky obnoveny. Operátor rychle rozpozná, zda a kde k výpadku došlo, a tak bude situaci moci řešit daleko rychleji, než doposud.

Ve 21. století budou země, které budou umět rychle inovovat v oblastech energetiky, schopny lépe čelit moderním hrozbám a budou se nacházet v lepší pozici, než země jiné.

-usi-