Středa, 14. dubna, 2021

Ministerstvo dopravy vypisuje další zakázku za 460 milionů. Na registrační značky

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Vedení ministerstva dopravy ještě pod ministrem Vladimírem Kremlíkem vypsalo další soutěž za téměř půl miliardy. Tentokrát poptává dodavatele registračních značek. Je ochotno zaplatit až 462 milionů bez DPH. Zajímavostí je, že od 1. dubna 2021 se budou vyrábět „poznávací“ značky bez autodestruktivní holografické samolepky, která je nyní jedním z ochranných prvků proti padělání. Ten tak na značkách vydržel jen 4 roky.

Majitelé automobilů, kteří si od dubna 2021 vyzvednou nové registrační značky pro svoje vozidlo už na nich nenaleznou holografickou autodestrukční nálepku s velkým státním znakem, jako je tomu dosud. Tuto inovaci zavedla před čtyřmi lety firma Security Paper Mill patřící do investiční skupiny Delta Capital, která registrační značky dodává ministerstvu dopravy od roku 2016. Tehdejší ministr dopravy Dan Ťok označoval tendr na dodávku „poznávacích“ značek automobilů za přelomový, protože se podařilo vysoutěžit cenu o 100 milionů nižší, než v předchozím období.

Stát má nového výrobce registračních značek, díky změně dodavatele ušetří více než 100 milionů korun

„Zadavatel upozorňuje, že bude odstraněn požadavek na jeden z ochranných prvků, kterým je holografická autodestruktivní samolepka. Do 31. března 2021 bude možné vyrábět Tabulky RZ podle Vyhlášky č. 343/2014 Sb., ve znění účinném  přede dnem nabytí účinnosti této změny, nicméně zadavatel sděluje, že vybraný dodavatel bude na základě Rámcové smlouvy o dílo dodávat Tabulky RZ bez holografické autodestruktivní samolepky,“ píše se v zadávací dokumentaci.

Zmizí holografická nálepka, značka podraží až o 10 korun na kus

Holografická známka se na registrační značky začala nalepovat až od roku 2016, tedy v době, kdy se stát rozhodl pro současného dodavatele. Sliboval si od toho větší ochranu proti padělání. Do současné doby se umísťuje na kulatý prolis, kde dříve bylo potvrzení o kontrole emisí. V případě, že tabulka registrační značky má pouze jeden prolis kruhového tvaru, určený pro nálepku o technické kontrole, umisťuje se autodestruktivní samolepka,
do pravé horní poloviny této tabulky.

Detaily, které obsahuje holografická autodestrukční nálepka, která se dosud lepí na nové registrační značky automobilů. Zdroj: vyhláška MD

Zatímco ministr Ťok si pochvaloval cenu 48 milionů korun za rok jako výbornou. V současné zadávací dokumentaci se mluví o tom, že Maximální výše nabídkové ceny nesmí překročit částku 77 milionů bez DPH za 1 rok plnění. Ministerstvo přitom podle zadávací dokumentace předpokládá, že za rok bude potřeba vyrobit 1.394.868 registračních značek. Při maximální předpokládané ceně by to znamenalo, že cena jedné registrační značky se bude pohybovat okolo 55 korun. To je asi o 10 korun více, než v roce 2016.

O čtyřletou zakázku v očekávané hodnotě 462 milionů bez DPH se mohou ucházet firmy, které mají v posledních 5 letech alespoň jednu významnou dodávku v ražení nebo lisování z kovových materiálů v hodnotě alespoň 5 milionů korun bez DPH. Případně mohou prokázat dvě nebo více zakázek, jejichž součet je alespoň oněch 5 milionů korun. Jedna z nich musí ale být alespoň v poloviční výši, tedy 2,5 milionu.

Termín pro podání nabídek je do 17. února. Celá zadávací dokumentace je k dispozici na profilu zadavatele. Ne však na Národním elektronickém nástroji (NEN), ale na základě výjimky ministerstva dopravy na jiném elektronickém tržišti provozovaném soukromou firmou.

Jiří Reichl

 

 

 

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter