Inteligentní dopravní systémy (ITS) mají pomoci snížit počet dopravních nehod, optimalizovat dopravní toky, podchytit digitalizaci a kybernetickou bezpečnost. Strategii rozvoje systémů zastřešuje Akční plán, jeho verzi pro roky 2025 až 2027 řešila ve středu vláda. „Hlavním cílem Akčního plánu ITS je zlepšit koordinaci mezi různými státními institucemi i v rámci samotného ministerstva při přípravě a realizaci těchto projektů,“ sdělila Ekonomickému deníku mluvčí ministerstva dopravy Alena Mühl.

Akční plán ke Strategii rozvoje inteligentních dopravních systémů 2025–2027 je podle mluvčí druhým navazujícím dokumentem ke Strategii ITS 2021+, kterou už také schválila vláda. Mühl dodala, že je úzce propojen s dlouhodobými směry rozvoje dopravního sektoru a vychází z Dopravní politiky České republiky pro období 2021–2027.

Mluvčí resortu dopravy zároveň uvedla, že klíčovým nástrojem je pro to ITS knihovna, která shromažďuje a poskytuje zásadní informace o jednotlivých projektech – jejich rozsahu, postupu, nákladech i dopadech. „Zároveň umožňuje sledovat, jak efektivně a v jakém tempu se nové technologie zavádějí,“ zmínila mluvčí.

Akční plán pro inteligentní dopravní systémy kromě v úvodu zmíněného podporuje podle ministerstva dopravy také zavádění technologií, jako jsou systémy řízení dopravy v reálném čase, chytré dopravní informační panely nebo propojené systémy veřejné dopravy. Důležitou součástí plánu je podle Mühl také mezinárodní spolupráce, která zajistí kompatibilitu ITS s evropskými standardy.

Mohlo by vás zajímat

„Financování projektů probíhá ze Státního fondu dopravní infrastruktury a výdaje se řídí aktuálními možnostmi státního rozpočtu. Odhadované náklady byly stanoveny na základě vyjádření jednotlivých gestorů a jsou součástí rozpočtových plánů,“ uvedla mluvčí Alena Mühl.

Klíčové oblasti Akčního plánu ITS 2025+ jsou podle ministerstva dopravy bezpečnost, konkrétně snížení počtu nehod pomocí inteligentních dopravních systémů, dostupnost informací, a to, že cestující i dopravci získají přesnější a včasné informace, plynulost provozu a optimalizace řízení dopravy pro snížení kolon a zpoždění, ekologická udržitelnost a využití ITS ke snižování emisí a podpoře chytré mobility a kybernetická bezpečnost spolu s ochranou dat a infrastruktury před hrozbami.

Umělá inteligence a internet věcí

Akční plán podle ministerstva dopravy podporuje zavádění nových technologií a inovací v dopravě, jako jsou kooperativní ITS (C-ITS), umělá inteligence a internet věcí. „Klíčová je spolupráce mezi veřejným a soukromým sektorem, která umožňuje efektivní implementaci inovací. Veřejný sektor poskytuje právní rámec a finanční podporu, zatímco soukromé subjekty přinášejí technologická řešení. Mezinárodní spolupráce zajišťuje, že české projekty jsou kompatibilní s evropskými standardy a umožňuje testování přeshraničních systémů,“ sdělila Ekonomickému deníku mluvčí Alena Mühl.

Vláda nedávno také projednávala také materiál s názvem „Zpráva o průběžném vyhodnocení plnění Strategie rozvoje inteligentních dopravních systémů 2021-2027 s výhledem do roku 2050 a informace o plnění Akčního plánu ke Strategii rozvoje inteligentních dopravních systémů 2022–2024“.

Systémy pro včasné varování a modernizace telematiky na silnicích vedly podle resortu dopravy ke snížení rizika nehod a rychlejšímu řešení krizových situací.