Ministerstva odmítají změnu tvorby daňových identifikačních čísel

Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů tvrdí, že současná právní úprava porušuje evropské nařízení o ochraně osobních údajů GDPR. Repro: podnikatel.cz

Ministerstva nesouhlasí s poslaneckým návrhem, který má z daňového identifikačního čísla u podnikajících fyzických osob odstranit jejich rodné číslo. V připomínkovém řízení vyslovily výhrady ministerstva financí, vnitra i průmyslu. Podle jejich stanovisek na vládním webu je návrh poslanců mimo jiné nadbytečný. Příslušnou novelu daňového řádu předložily ve Sněmovně tři desítky poslanců z klubů TOP 09, Pirátů, STAN a KDU-ČSL. Měla by ji projednat vláda a vydat své stanovisko.

Podle nynější úpravy platí, že správce daně přidělí podnikateli daňové identifikační číslo (DIČ), které obsahuje rodné číslo. Řada daňových subjektů s tím ale podle předkladatelů nesouhlasí. „Hlavním důvodem je především obava z možného zneužití osobních údajů. Jedná se o zveřejnění velmi citlivého osobního údaje o fyzické osobě,“ uvádějí v důvodové zprávě.

Poslanci proto navrhli, aby nově zaregistrovaným osobám přidělovaly úřady takové DIČ, které už nebude obsahovat rodné číslo. Již zaregistrované osoby by mohly požádat o změnu DIČ tak, aby v něm již rodné číslo nebylo.

Ministerstvo financí však považuje návrh kromě jiného za nadbytečný. Poukazuje na nedávno schválenou vládní novelu daňového řádu, která umožní fyzickým osobám požádat o změnu DIČ. Místo rodného čísla by mělo obsahovat náhodné číslo přidělené finančním úřadem. Ministerstvo vnitra uvedlo, že obecně se ztotožňuje se záměrem omezit využívání rodného čísla pro použití ve veřejné správě. Tohoto cíle však podle něj není možné poslaneckým návrhem dosáhnout. Změna by podle vnitra také vedla k tomu že by mohly existovat dva odlišné formáty DIČ, protože lze předpokládat, že ne všechny již zaregistrované fyzické osoby by o změnu požádaly. Ministerstvo průmyslu poukazuje například na to, že v návrhu není uvedeno, jaké dopady budou mít navrhované změny pro finanční úřady, ať již z hlediska technického, administrativního nebo finančního.

Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů tvrdí, že současná právní úprava porušuje evropské nařízení o ochraně osobních údajů GDPR. Navrhuje proto upravit poslanecký návrh tak, aby součástí DIČ bylo identifikační číslo, takzvané IČO.

-čtk-