Miloslav Výborný končí jako soudce Nejvyššího správního soudu, podal rezignaci

Soudce Miloslav Výborný.

Nejvyšší správní soud (NSS) bude opět o jednoho soudce slabší. V mandátu nebude dále pokračovat soudce a někdejší politik Miloslav Výborný. „Je to k 31. prosinci tohoto roku. Důvody pan doktor neuvedl, což ani nemusí,“ sdělila České justici mluvčí soudu Sylva Dostálová.

Podle informací České justice končí Výborný, kterému je 67 let a pochází z Chrudimi, z rodinných důvodů. Nechce už také dále dojíždět do Brna. Dlouhodobě přetížený NSS se potýká s nedostatkem soudců. V poslední době odešla Jana Brothánková, která později zemřela. Do důchodu odešla také soudkyně Marie Žišková. Ke konci roku talár odloží také dlouholetý soudce Petr Průcha. Soud by snad mohla v příštím roce posílit advokátka Sylva Šiškeová. Ta podle informací České justice na začátku října uspěla i při veřejném slyšení na plénu NSS.

Výborný vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Po ukončení studií pracoval v advokacii nejprve jako advokátní koncipient, poté jako samostatný advokát. V roce 1992 byl zvolen poslancem České národní rady, následně byl poslancem Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Zde působil jako člen Ústavně-právního výboru a jako předseda Mandátového a imunitního výboru. V letech 1996 – 1997 vykonával funkci ministra obrany a v roce 1998 zaujal funkci ministra – předsedy Legislativní rady vlády. Dne 3. června 2003 byl jmenován soudcem Ústavního soudu České republiky, kde působil ve IV. senátu. Soudcem Nejvyššího správního soudu byl jmenován v roce 2013. Je otcem předsedy lidovců Marka Výborného.

Eva Paseková, Česká justice